Kadınların Alması Gereken Vitaminler

Alınması gereken vitaminler, kişinin yaşı, cinsiyeti, ve yaşam şekline göre değişiklik göstermektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, bir kadının alması gereken vitaminleri, farklı yaş grupları itibari ile sizlere aktarmaya çalışacağız. Eğer siz de kadınların alması gereken vitaminler hakkında bilgi sahibi olmak; ve bunu sağlıklı yaşam adına hayata geçirmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizler için aktarmaya başlayalım…

Kadınların Alması Gereken Vitaminler

20’li Yaşlarda Alınması Gereken Vitaminler

Bir kadının alması gereken vitaminler 20’li yaşlarda, yeterli ve dengeli beslenilmesi halinde, beslenme desteğine gerek kalmadan alınabilir. Ancak bu yaşlar, ergenlik döneminden yeni çıkılmış olması nedeniyle, hormonlarda bazı dengesizliklerin oluşmasına neden olmuş, ya da bir takım cilt problemlerine sebebiyet vermiş olabilir. Veya, adet dönemi bu zamanlarda düzensiz olabilecek olan kadınlar, kan kaybı dolayısı ile kansızlık ile karşı karşıya kalabilirler. İşte bu nedenle, her ne kadar dengeli besleniliyor olsa da, A vitamini alınması önerilebilir. İçeriğinde A vitamini bulunan besinler bu amaçla tüketilebilir, ya da demir minerali alınması gerekebilir, bunun için de içeriğinde demir bulunan şeylere yönlenilebilir. Ispanak, brokoli, havuç, kırmızı et… bu yaşlardaki kadınların diğer besinlere göre biraz daha fazla tüketmeleri önerilebilecek yiyecekler arasında sayılabilmektedir.

30’lu Yaşlarda Alınması Gereken Vitaminler

Bir kadın 30’lu yaşlarında genellikle anne olur. Bu nedenle, hamilelik döneminde, ve biraz daha öncesinde folik asit alınabilir, ve bebeğin kemik gelişimi açısından kalsiyum içeriği bulunan besinlere yönlenilebilir. Folik asit için B vitamini, kalsiyumun desteklenmesi açısından da D vitamini alınması önerilmektedir. Yumurta, et, süt; ve süt ürünleri, kabak, brokoli… gibi besinler diğer besinlere göre biraz daha fazla tüketilerek, ya da, hamilelik sürecini takip eden doktorun gerek görmesi halinde beslenme takviyesi yapılarak gerekli vitaminlerin alınması sağlanabilir.

40’lı Yaşlarda Kadınların Alması Gereken Vitaminler

40’lı yaşlarında bulunan bir kadın artık hem sağlığını korumak, hem yaşlanmayı geciktirmek, hem de menopoz dönemine hazırlanmak için, alması gereken vitaminleri vücuduna sağlamalıdır. Yaşlanmayı geciktirmek, kalp sağlığını korumak, kanserden korunmak adına, antioksidan içeriği bulunan C vitamini, ve E vitamininin alınması gerekmektedir. Bununla birlikte, menopoz dönemi için de, kemik sağlığının korunarak desteklenmesi adına kalsiyum, ve D vitamininin alınması gerekir. Aynı zamanda, Kalsiyumun vücut tarafından gerektiği gibi kullanılabilmesi açısından Magnezyum ile de desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

50’li Yaşlarda Bir Kadının Alması Gereken Vitaminler

40’lı yaşlarda alınması gereken vitamin, ve minerallerin aynıları 50’li yaşlarda da alınabilir; ve bunun yanında, E vitamininden, biraz daha fazla faydalanılabilir.

60’lı Yaşlarda Alınması Gereken Vitaminler

Bir kadın, 60 yaşından sonra, daha önce almakta olduğu vitaminlere ek olarak B12 vitamini almalıdır; ve bunun yanında, Çinko alımının gerçekleştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası