Adet Sancısını Ne Keser?

Her kadın regl dönemini farklı geçirir. Kimi kadınlar regl döneminin başladığını, çamaşırlarında kan gördüğünde anlar. Kimi kadınlarda ise adet sancısı çok şiddetlidir ve bu zamanlarda çalışamazlar bile. Bazı kadınların durumu ise daha farklıdır: migren ağrısı ile de baş etmek durumunda kalabilirler. Ancak bazı bilgilere sahip olur ve uygularsanız, adet sancısını azaltabilir, bu dönemi daha kolay atlatabilirsiniz. Peki adet sancısına ne iyi gelir? Adet sancısını ne keser?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?
Adet Sancısını Ne Keser?

■ Adet sancısının varlığı dolayısı ile hareketsiz kalmak yerine daha çok hareket edin ve olabildiğince de egzersiz yapın. Yoga bu dönem için en iyi egzersiz olarak kadınlara önerilse de, her egzersizin işe yarayacağını unutmayın. Böylece mutlu, şişkinliği ve krampları azalmış, ruh hali iyileşmiş bir kadın olabilirsiniz.

■ Elinizden geldiğince ilaç içmeyin. Bunun yerine sağlıklı beslenin, vitamin, mineral ve lifler adet sancısının giderilmesinde size ilaçlardan daha çok yardımcı olacaktır. Bu nedenle az pişmiş yeşillikler, kaliteli karbonhidratlar tüketmeyi tercih edin. Sadece regl döneminde değil, vücudunuzu genel olarak ilaca alıştırmayın.

■ Kendinizi tanıyın. Adet döngünüz, hormonal dalgalanmalar, bu sürece vücudunuzun verdiği tepkiler… gibi konularda kendinizi eğitin. Bu şekilde adet sancısını daha kolay aşabileceğinizi göreceksiniz.

■ Kendinize zaman ayırarak, yapmaktan keyif aldığınız şeyler yapın. Dışarı çıkmak istemiyorsanız sosyal medyadan arkadaşlarınızla zaman geçirebilir; ya da internetten alışveriş yapabilir, kitap okuyabilir, meditasyon yapabilir, uyuyabilirsiniz. Ne şekilde stres atacaksanız ona yönlenin.

■ Ilık su ile duş alın, eğer çok fazla çikolata gibi şekerli besinler de tüketme ihtiyacı hissediyorsanız, duş aldığınız suyun içerisine bir de epsom tuzu ilave edin. Böylece kramplarınızın azalıp rahatladığınızı görebileceksiniz.

■ Canınız çikolata yemek istiyorsa yiyin. Kendinizi şımartmak için yaptığınız küçük şeyler, aynı zamanda sizin rahatlamanıza yardımcı olacak şeylerdir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası