Boğulan Biri Nasıl Kurtarılır?

İçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında, çok sıcak günler yaşamamız, ve suyu da sevmemiz dolayısı ile kendimizi barajlara, göl, akarsu, deniz, ve havuzlara atıyoruz. Dolayısı ile suda boğulmalarla bu dönemlerde sık sık karşı karşıya kalıyoruz. Peki suda boğulmalarda ilk yardım nasıl yapılır? Suda boğulan biri nasıl kurtarılır? Suda boğulan bir insan nasıl kurtarılır? Boğulma nasıl gerçekleşir? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Boğulma Nasıl Gerçekleşir?

Her şeyin öncesinde şunu belirtelim ki, suda boğulmalarla, yüzme bilen kişiler de karşı karşıya kalabilir; ama elbette daha çok problemi yüzme bilmeyen kişiler yaşamaktadır. Sorunun kaynağı daha çok, yüzme bilmeyenler için, girdikleri suyun derinliği, ya da bölgenin taban yapısı hakkında bilgi sahibi olmamalarından kaynaklanmaktadır. Ama yüzme bilenlerin de yaşadıkları sorun, yüzme bilmeleri dolayısı ile kendilerine fazla güvenmeleri, su şakaları yapmaları, derinlere açılmalarıdır, akıntılara kapılabilecekleri akıllarına gelmemektedir. Bununla birlikte, kramp, travma yaşayabilir, kullanmış oldukları ilaç; ya da alkolden olumsuz etkilenebilirler.

Çocukların ise, yetişkinlerden daha çabuk paniğe kapılabileceklerini unutmamak gerekir. Bu nedenle, ya yanlarında yetişkin birinin bulunması; ya da, dışardan, çocukları yakın gözlem halinde tutması gerekmektedir. Havuzların da boğulmalara zemin hazırlayan aksesuarlar; ve su devridaim araçları dolayısı ile boğulmalara zemin hazırlayan alanlar olduklarını unutmamamız gerekmektedir. Peki bunların yanında, boğulmanın aşamaları nelerdir?

Suya batan kişi panik, ve şaşkınlık halindedir. Suyun altında olduğu için ilk aklına gelen nefesini tutmaktır, tutar da… Suyun yüzeyine çıktığında ise derin bir nefes alır. Yeniden suyun altına batan kişinin soluk borusuna su girdiğinde, kişi yine nefesini tutmaya devam eder. Nefes tutulup, vücuda oksijen girmediği için, kişinin kanında yüksek seviyelerde Karbondioksit oluşmaya başlar. Bunun üzerine, Oksijen alması gerektiğini düşünen kişi, derin bir nefes alır. Bu sırada aldığı nefesle birlikte, akciğerlere su dolar. Bunun sonucunda bilinç kaybı gerçekleşen kişinin nefes alması durur; ve kişi hayatını kaybeder…

Boğulan Bir İnsan Nasıl Kurtarılır? Boğulan Biri Nasıl Kurtarılır? Suda Boğulmalarda İlk Yardım —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası