Haşimato Hastalığı Nedir?

Bu yazımızda sizlere, son zamanlarda görülme sıklığı kişiden kişiye artış gösteren Haşimato hastalığı hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Haşimato hastalığı nedir, Haşimato hastalığı belirtileri nelerdir, Haşimato hastalığı nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilir, ve sizde de Haşimato hastalığı olup olmadığına, kanaat getirerek, buna göre doktorunuza başvuruda bulunabilirsiniz.

Haşimato Hastalığı Nedir?

Bir tiroid hastalığı olan Haşimato hastalığı, zaman zaman tiroid bezinin az çalışmasına, zaman zaman da çok çalışmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, hem hipotiroidi, hem de hipertiroidi hastalıklarının belirtileri Haşimato hastalığında görülebilmektedir. Genel olarak hastalığı tanımlamak istersek, Vücut, tiroid antijenlerine karşı, kendi içerisinde antikor üretimi gerçekleştirir, ve bu duruma kısaca Haşimato hastalığı ismi verilmektedir.

Haşimato Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Haşimato hastalığı belirtileri arasında ilk olarak Guatr’dan söz etmek gerekir. Ve guatr’ı, hastanın kendisi, boyun bölgesinde gözle görülebilen şişliklerin oluşmasından dolayı anlayabilir. İlerleyen dönemlerde guatr, nefes alma zorluklarına, ve yutma bozukluklarına da neden olabilmektedir. İşte bu nedenle doktora giden hastalarda Haşimato hastalığının bulunduğuna rastlanabilmektedir. Ancak Haşimato hastalığı belirtileri arasında sadece guatr yer almaz…

Kişinin el, ve ayaklarının çok üşümesi, aşırı olmasa da kilo alması, adet döneminin düzensiz olması; bununla birlikte adet sancısının gözlemlenmesi, çok çabuk yorulması, cilt kuruluğu, gebe kalmakta zorlanma, saç dökülmesi, kabızlık, ses kısılması, yüksek kolesterol, kalp atışının yavaş olması, depresyonlu ruh hali sergilemesi… gibi pek çok etken ile karşı karşıya kalması, Haşimato hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak zaman zaman, bu belirtilerin tam tersi de görülebilir, örneğin, kişi uyuyamaz, ishal olur, zayıflar… bu gibi etkiler de Haşimato hastalığı belirtileri arasında yer almaktadırlar.

Haşimato Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak Haşimato hastalığı oluşumu hakkında iyi bilgi sahibi olunması gerekir. Vücudumuza bazı hastalıkların bulaşmaması için o hastalığa ait antikorlar önceden vücuda verilir, ve aşı yolu ile verilen bu antikorları tanıyan bağışıklık sistemi, sonrasında aynı şey ile karşılaştığında, tanıdığı için hastalık yaşanmamasını sağlamaktadır. Haşimato hastalığında da antikorlar söz konusudur, ancak bu antikorlar bağışıklık sistemi tarafından üretilirler, ve direk olarak da üretilen bu bakteriler tiroid bezlerine saldırır. Dolayısı ile tiroid üretiminde baskılanma söz konusu olur. Vücut için gerekli olan tiroidin, Haşimato hastalığı ile üretilememesine bilim adamları henüz kesin bir anlam bulabilmiş değildirler.

Haşimato hastalığı nedenleri arasında yer alması mümkün olarak tahmin edilen unsurlar ise, virüsler, bakteriler, genetik, gebelik, ve fazla miktarda İyot tüketimi olarak belirtilmektedir. Ancak bunların hiç birisinin de Haşimato hastalığı nedenleri arasında yer aldığı bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası