Kırmızı Göz Hastalığı Neden Olur?

Kırmızı göz hastalığı hakkında sizlere bilgiler aktaracağımız yazımız içerisinde, kırmızı göz hastalığı nedir, ve kırmızı göz hastalığı neden olur gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Gerek çocuklarda, gerekse de yetişkinlerde sık rastlanan göz sağlığı sorunları arasında bulunan kırmızı göz hastalığını daha yakından tanımak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Kırmızı Göz Hastalığı Nedir?

Gözün beyaz kısmının üzerinde, ince zarımsı bir tabaka bulunmaktadır; ve bu tabakanın adı Konjonktiva olarak bilinmektedir. Eğer konjonktiva tabakasında bulunan kan damarları genişler, ve belirgin bir hal alırsa, bu durum kırmızı göz hastalığı olarak isimlendirilebilmektedir. Konjonktiva tabakasında bulunan kan damarı sayısı aslında çok fazladır. Ama damarlar o kadar incedir ki, konjonktiva tabakası beyaz görünür. Ama söz konusu ince damarların genişleyerek belirginleşmesi, kırmızı göz hastalığının gündeme gelmesine neden olmaktadır.

Kırmızı Göz Hastalığı Neden Olur?

Kırmızı göz hastalığının nedenleri arasında yer alan en bilinen unsur enfeksiyonlardır. Bazı enfeksiyonlar bakterilere bağlı olarak gerçekleşir, ve beraberinde, kişide çapaklanma sorununu da getirir. Ancak bu, hastalığın en masum nedenidir. Viral nedene bağlı enfeksiyonlarda ise bulaşıcılık durumu söz konusudur. Kırmızılık çok fazla olduğu gibi, kanama durumu dahi söz konusu olabilir. Tedavisi de uzun sürebilecek olan bu durum beraberinde kornea tutulumlarını da getirebilmektedir.

Gözde lekelenmelere sebep olan, görmede azalmayı beraberinde getiren kırmızı göz hastalığının nedenlerinden bir diğeri de kornea ülseri olarak belirtilmektedir.

Kırmızı Göz Hastalığı Neden Olur? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası