Göz Taşı Nedir?

Her on kişiden birinde, gözde hissedilen batma, yanma ve kaşıntının nedeni göz taşı olabilir. Göz taşı neden olur derseniz, alkol ve sigara tüketimi, günlük gerekli suyun alınmaması, düzensiz uyku… gibi sebepler göz taşı oluşumuna neden olabilir. Bizler sadece böbreklerde ya da safra kesesinde taş oluştuğunu düşünsek de göz taşının varlığı da söz konusudur. Peki göz taşı nedir, göz taşı nasıl tedavi edilir? Göz taşı hakkında tüm bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Göz taşının varlığını fark etmez ve tedavisini yaptırmazsanız, gözde tahriş, enfeksiyon ve en kötüsü de korneada çiziklere neden olabilir. Bu nedenle göz taşı hakkında bilgi sahibi olmak ve belirtilerinin hissedilmesi halinde bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bu nedenle detaylı şekilde göz taşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Göz Taşı Nedir?

Tıp dilindeki adı Konkresyon olan göz taşı, her yaştan insanda görülebilmekle birlikte, sıklıkla ileri yaşlarda görülmektedir. Böbrek taşının nedeninin, alınan fazla Kalsiyumn olduğunu biliyoruz. Göz taşında da Kalsiyum ve lökosit birikintilerinden söz edilmektedir.

Göz Taşı Neden Olur?

■ Alkol tüketimi
■ Sigara kullanımı
■ Yetersiz su içilmesi
■ Düzensiz beslenme
■ Konjonktivit gibi kronik göz enfeksiyonları
■ Şeker hastalığı
■ Blefarit gibi tekrarlayan göz kapağı iltihapları
■ Göz yaşı fonksiyon bozukluğu
■ Trahom hastalığı
■ Kuru göz hastalığı
■ Göz kapağındaki yağ bezlerinin iyi çalışmaması…
Gibi durumlar, göz taşının nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Göz Taşı Belirtileri

■ Göz yanması
■ Gözde batma hissi
■ Gözün kızarması
■ Göz içerisinde kaşıntı
■ Gözlerin sık sık ovalanması ihtiyacı
■ Göz içerisinde yabancı madde varlığı hissi
■ Göz kapaklarının şişmesi
Gibi belirtiler göz taşı belirtileri arasında sık karşılaşılan unsurlardandır.

Göz taşının teşhis edilebilmesi için detaylı bir göz muayenesi gerekir. Bunu yapmak için doktor hastanın göz kapağını dışarı doğru çevirir ve kapak altını da detaylı bir şekilde muayene eder. Eğer bu muayene sırasında göz taşına rastlanırsa, herhangi bir ameliyat ya da cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın, göz taşı bölgeden özel bir aparat yardımı ile alınır.

Göz Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Göz taşı belirtileri ile doktora giden hastalara genellikle suni göz yaşı verilmektedir. Ancak eğer göz taşı söz konusu ise hasta ne kadar suni göz yaşı kullansa da göz taşı belirtilerinin geçmediğinden şikayet eder. Böyle olunca detaylı bir göz taşı muayenesi yapılır ve göz taşı teşhisi gerçekleştirilir.

Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi bu durumda göz taşının temizliği yapılır. Sonrasında hastaya göz damlaları verilir. Ardından hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir. Tedavisi yapılmayan göz taşı, hastada kronik bir hal alır. Belirtiler geçmez. Enfeksiyonlar ve kornea çizikleri de kaçınılmaz olur.

Göz taşı oluşumunu önlemek için nedenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu anlamda bol meyve yemek, su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli uyumak önemlidir. Bulunulan ortamın da göz taşı oluşununda etken olduğunu unutmamalısınız. Çok aydınlık ortamlarda bulunmamak, sürekli klimalı ortamlarda olmamak, bulunulan ortamı sık sık havalandırmak, Bilgisayar ve cep telefonu karşısında saatlerce zaman geçirmemek… göz taşı oluşumunu önleyebilecek diğer doğru, kazanılması gereken alışkanlıklardır.

Geceleri uyumadan önce, papatya çayı ile ıslatılmış pamuk kullanarak gözlerinizi on dakika boyunca nemlendirmek de alabileceğiniz bir diğer önlemdir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası