Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz, insanların görmesini sağlayan temel organdır, ve bu nedenle göz sağlığının insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Peki siz, göz sağlığı için nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri biliyor musunuz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, göz sağlığı ile ilgili 7’den 70’e herkesin bilmesi gereken, ve dikkat edilmesi önemli faktörlerden söz etmeye çalışacağız…

Göz Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir arkadaşınız, akrabanız, hatta çocuğunuz ağladığında, buna dayanamayıp, onun göz yaşlarını silmeniz demek, o kişinin gözünde var olması muhtemel mikropların, size de bulaşması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, elinizle kimsenin göz yaşını silmemelisiniz. Göz önemli bir organ olup, sizin elinizdeki mikropların da o kişiye bulaşmasının mümkün olabileceğini unutmamalısınız…

Göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, bebekler için söz konusudur. Bir bebeğin, 1 yaşını doldurmadan önce, herhangi bir sorunu olmasa dahi göz muayenesinin yaptırılması gerekmektedir. Bebeğin gelecekteki göz sağlığı bu muayeneye bağlı olabilir, ve bu şekilde, bebekte göz tembelliği olup olmadığını teşhis edebilmek mümkündğr.

Uzun saatler boyu bilgisayar başında oturup oyun oynamak da göz sağlığını tehdit etmektedir. Göz alerjisi, göz kuruluğu, kirpik dibi iltihabı gibi pek çok probleme neden olabilecek olan bu durum, uzağın görülebilme netliğini düşürmesi dolayısı ile de göz sağlığını tehdit etmektedir. Bilgisayar başında sürekli aynı noktaya bakmamalı; ve saatte en az 5 dakika, başınızı geri yaslayıp gözlerinizi kapatarak dinlendirmeniz, göz sağlığının korunması adına önemli yarar sağlamaktadır.

Göz sağlığını tehdit eden göz hastalıklarının bazı belirtilerinin olduğunu da unutmamalısınız. Bunlar arasında, okuma sırasında zorlanma, bir şeye bakarken gözlerini kısma, gözleri kırpıştırma, göz kaşıntısı, baş ağrısı, göz ağrısı, yakından okuma isteği, yazıların birbirine karışması, bakılan noktaya odaklanmakta zorluk yaşanması, göz sulanması… gibi pek çok şeyden söz edilebilmektedir. Ve göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında, bu gibi belirtilerle karşılaşıldığında, hemen doktora gidilmesinin gerekliliği de yer almaktadır.

Göz sağlığı için, özellikle masa başında çalışıyorsanız, ortam ışığının soft tone sarı aydınlatmalı olmasına özen gösterin.

Sporcu iseniz; ya da şeker hastası iseniz, mutlaka göz dibi muayenesi yaptırın. Bunun için herhangi bir sorunun oluşmasını beklemeyin.

Göz nezlesinin bir başkasından size bulaşmasını istemiyorsanız, makyaj malzemelerinizin sadece size ait olmasına dikkat edin. Özellikle kuaförlerde; ve güzellik salonlarında makyaj yaptırmayın, yaptıracaksanız da göz makyajı için kullanacaklarınızı yanınızda götürün…

Güneşe çıkacağınız zamanlarda mutlaka güneş gözlüğü kulanın. Eğer renkli gözlü iseniz, bu detaya herkesten çok daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası