Uçakta Nelere Dikkat Edilmeli?

Amerika’ya gittiğinizi düşünün… Saatlerce uçuş yapmanız gerektiği gibi, Türkiye’den uçağa binip Amerika’ya gittiğinizde bir de saat farkı ile karşı karşıya kalmanız durumu söz konusu olur ki bu durumda ortaya, daha çok yaşlılarda olmakla birlikte, pek çok kişide gözlemlenebilen, ve vücut dengesinin bozulmasına neden olan Jet Lag isimli problem çıkar… Peki uçakta nelere dikkat edilmeli? Uçakta dikkat edilmesi gerekenler, uçakta dikkat edilecekler nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Uçakta Nelere Dikkat Edilmeli?

Uçakta dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, jet lag’dan olabildiğince az etkilenmek adına, öncelikle, yolculuk Doğu – Batı yönünde ise olabildiğince az uyumanın gerekliliğidir. Ancak, eğer yolculuğun istikameti Batı – Doğu ise, olabildiğince uyumanız önerilmektedir. Ayrıca, gündüz saatlerinde yaptığınız uçak yolculuklarında, uçağın koridorlarında olabildiğince yürümeniz gerekir. Beslenme de bu aşamada önemlidir. Sabah kahvaltısının protein ağırlıklı, akşam yemeninin ise sağlıklı karbonhidrat içerikli olması gerekmektedir. Kahve, çay, ya da içeriğinde alkol bulunan içecekleri ise olabildiğince az tüketmeniz gerektiğini belirtebiliriz.

Bildiğiniz gibi vücut dengemiz orta kulağın sağlıklı olması ile yakından ilişkilidir. Ancak, uçağın iniş yaptığı an, orta kulakta basınç azalması durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumu pek çoğunuz yaşar; ve seslerin az işitildiği şeklinde şikayetlerde bulunursunuz. Uçakta dikkat edilecekler arasında bu detay da yer almaktadır. Yapılması gereken, uçağın işini sırasında uyumamak, ağızdan nefes alıp, burnu kapatarak nefesi olabildiğince kulaklara doğru yönlendirmektir. Bunun yanında, sık sık esnemek ve yutkunmak da yapılması gereken diğer şeyler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kesinlikle uçakta uyumamalısınız…

Uçağa binerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, eğer kalp – damar hastalıklarınız varsa, hatta son zamanlarda problem yaşadıysanız, uçak seyahati öncesi mutlaka doktorunuza ziyarete gitmenizin gerekliliğidir. Doktorunuz kontrollerinizi yapmalı, ve uçağa binebileceğinize dair size izin vermelidir. Aksi halde, uçak seyahatinin sizin açınızdan iyi olmayacağını belirtmeliyiz.

Uçağın içerisinde hareketsiz kalmamanızın önemini de belirtmemiz gerekiyor. Özellikle uzun sürecek olan uçak seyahatlerinde, bacaklarınızda pıhtı oluşması, ve bu pıhtının koparak akciğerlere gitmesi riskini ortadan kaldırmak adına, olabildiğince sık bacaklarınızı oturduğunuz yerde hareket ettirebilmeniz, ve her fırsat bulduğunuzda küçük yürüyüşler yapmanız çok önemlidir. Uçakta kabin basıncının sürekli değişmesi, ve bunun da dokulardaki oksijene etki etmesi dolayısı ile, akciğer sağlığına gelebilecek en küçük bir zararın dahi sizin için ölümcül sonuçları olabileceğini unutmamalısınız.

Uçakta dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer şey de, kişinin kendisini bulaşıcı hastalıklara, ve enfeksiyonlara karşı korumasının gerekliliğidir. Bunun için, yiyecek, ve içeceklerin olabildiğince kaliteli, ve paketlenmiş şekli ile tüketilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca, böceklere, sineklere karşı da dikkat edilmesi önemlidir. Seyahatinizin, ve sonrasında da tatilinizin zehir olmasını istemezsiniz öyle değil mi?

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası