Topuk Dikeni Nasıl İyileşir?

Bu yazımızda sizleri topuk dikeni isimli hastalık hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Eğer siz de sabahları ilk uyandığınız andan sonra ayağa kalktığınızda, ya da uzun süre bir yerde oturup da ardından ayağa kalkacak olursanız, ayağınızda, topuğunuzun iç kısmında bir ağrı hissediyorsanız, bir müddet yürümenizin sonrasında bu ağrı azalıyorsa, sizin için de topuk dikeninden söz edilebilir. Peki topuk dikeni nasıl geçer, topuk dikeni nasıl iyileşir? Eğer topuk dikenine çözüm arıyorsanız, gelin zaman kaybetmeden topuk dikeni hakkında daha detaylı bilgileri elde etmeye başlayalım…

Öncelikle belirtelim ki topuk dikeni, ayakta çalışılan işlerde, uzun süre ayakta kalmak dolayısı ile gündeme gelebilir. Bunun yanında, çok egzersiz yapmak, düz ayakkabı giymek, eklem romatizması, ya da benzer bir hastalığa sahip olmak topuk dikenini gündeme getirebilir. Tedavisi için olabildiğince kısa zaman içerisinde doktora başvurmak gerekir. Aksi halde topuk dikeni ağrısı zaman geçtikçe artacaktır, ve tedaviye ne kadar geç başlanırsa, tedavi süresinin de o kadar uzun olup, şikayetlerin geç giderileceğini belirtmemiz gerekir.

Topuk Dikeni Nasıl İyileşir?
Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikenine çözüm olarak ilk önereceğimiz yöntemde, ayaklarınızı uzatarak düz bir yerde oturmalı; ve bu sırada dizlerinizi kesinlikle bükmemelisiniz. Ancak, ayaklarınızı uzatmadan önce, dizlerinizin altına bir havlu koymanız gerekmektedir. Sonrasında dizlerinizin altında kalan havlunun kenarlarından tutup kendinize doğru çekerek, dizlerinizden başlayıp ayaklarınızı yukarı doğru kaldırmanız gerekmekte. Topuk dikeninin iyileşmesi için başvurulması gereken en önemli yöntemin bu olduğunu unutmamalısınız.

Eğer ki topuk dikeni hayatınızı çok olumsuz etkileyen ağrılara neden olmaya başladı ise, ve siz de buna dayanamıyorsanız, dinlenmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Bu dinlenme, kelimenin tam anlamı ile gerçekleştirilmeli, ayaklar kesinlikle bu süreçte yorulmamalıdır.

Bir şişeye haline gelmesi adına su doldurup buzlukta dondurun. Sonrasında kendinize iki saat zaman ayırın. Hazırlamış olduğunuz buz halindeki şişeyi topuk dikeni olan ayağınızın altına koyun, ve 20 dakika boyunca, en rahatsız olduğunuz bölgeye baskı yapacak şekilde şişeyi ayağınızın altında yuvarlayın. 20 dakikanın dolmasından sonra bu işleme bir 20 dakika mola verin, sonrasında aynı süreci 20 dakikalık aralıklarla yeniden tekrarlayın…

Topuk dikenine çözüm olarak farklı bir uygulamayı da top ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız küçük bir tenis topu olmalıdır. Bu topu ayağınızın altına koyun, ve sonrasında en rahatsız olduğunuz bölge ile çevirmeye başlayın. Top bulamazsanız aynı şeyi salça kutusu, ya da konserve kutusu gibi şeylerle de yapabilirsiniz; ama top kadar rahat olmayabilir…

Topukluk adı verilen şeyi ayaklarınızın altına yerleştirerek de topuk dikeni nasıl iyileşir sorunuza yanıt alabilirsiniz. Tabanlık adı da verilen bu aracı, topuk dikeni tek bir ayağınızda olsa dahi her iki ayağınıza da yerleştirmeniz gerekmektedir.

Topuk dikeni nasıl geçer diyerek doktorunuza gittiğinizde, size, PRP, ya da kortizon enjekte edilmesini önerebilir. Doktorunuz tarafından uygulanabilen, sizin uygulayamayacağınız bu yöntemin hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Zaman zaman topuk dikenine çözüm ameliyat da olabilir, ancak bu durum ile sık karşılaşılmaz…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası