Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Eğer sağlıklı uykumuzu yeteri kadar alamazsak, bir sonraki gün trafik kazası yapma riskimiz bulunmakla birlikte, kendimizi işlere verememe, huzursuzluk hissi, hasta hissetme… gibi pek çok problemle karşı karşıya kalabiliriz. Peki sağlıklı uyku nasıl uyunur? Sağlıklı uyku için ne yapmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sağlıklı uyku için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz…

Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı?

Eğer sağlıklı uyku uyumak istiyorsanız, aynı zamanda sindirim sisteminizin de sağlığı açısından, akşam yemeğinizi yatmadan en az üç saat önce yemiş olmanız gerekmektedir. Akşam yemeğinde yediğiniz şeyler, kızartma, hamur işi gibi ağır yiyecekler olmamalıdır. Çok aç, ya da çok tok uyumanın, sağlıklı uyku için yapılması gerekenler arasında yer almadığını unutmamalısınız.

Akşam yemeğini belirttiğimiz zaman içerisinde yemenizin yanında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da, akşam yemeğinden sonra neler içtiğinizdir. İçeriğinde kafein bulunan, alkol içeren içeceklerden, kola, ve sigaradan uzak durmalısınız. Aksi halde, sağlıklı uyku uyumanız, hatta sadece uyumanız bile zorlaşacaktır.

Sağlıklı uyku için yapılması gerekenler arasında düzenli egzersiz de yer alır. Ancak, akşam yapacağınız egzersizinizi, akşam yemeğinden ortalama bir saat sonra yapılacak bir yürüyüş ile sınırlandırmanız önerilmektedir. Akşam saatlerinde özellikle, adrenalin yükseltecek egzersizlerden uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Zaman zaman, karanlık, sessiz bir ortamda kafanızı dinlemek isteyebilirsiniz. Ancak, bunu yatağınızda yapmamalısınız. Uykunuz gelmeden yatağa yatar; ve uyumayı beklerseniz, bunun, sizin uykunuzun gelmesini zorlaştıracağını belirtmeliyiz. Hele ki yatağa yattığınızda, akıllı telefonunuzla zaman geçirmeniz, kesinlikle önerilmemektedir.

Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası