Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı olmak, hepimizin temel gereksinimidir. Ne kadar paramız da olsa, istediğimiz her şeyi elde ediyor olabilsek de, sağlıklı olmak, bunlardan çok farklı bir şeydir; parayla satın alınmaz, istediğimiz anda geri kazanmamız gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu nedenle, sağlıklı olmak için neler yapmalıyız, ve sağlıklı olmak için nasıl beslenmeliyiz şeklindeki soruların yanıtlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, bu anlamda dikkat edebileceğiniz hususları bulabileceksiniz…

Sağlıklı Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

• Sağlıklı olmak için her şeyin başında, düzenli; ve kaliteli uyku gelir. Her insanın, yaşına göre, günlük uyuması gereken zaman dilimi farklıdır. Doğumdan ölüme kadar, sürekli bir uyku ihtiyacı vardır; ancak bu ihtiyacın süresi her dönemde farklılık gösterir. Ama genel olarak baktığımızda, yetişkin bir insanın ortalama sekiz saat uyuması gerekmektedir. Ama diyelim ki sekiz saat uyumanıza karşın, yine de dinlenmiş bir şekilde yataktan kalkamadınız… O halde bir yerde eksik, ya da sorun vardır. Yatağınız, yastığınız rahat değildir, ortam ısısı yeterli değildir; ya da odanız havasızdır. Bir gürültü sizin uykunuzu etkilemektedir… Bu nedenle, uykunuzu düzenli; ve kaliteli hale getirmek için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır: Uyumadan önce, odanızda bulunan tüm elektronik cihazları kapatmalı, televizyon karşısında uyumamalı, hafif de olsa egzersizler yapmalı, mümkünse ılık duş almalısınız. Şartlar ne olursa olsun, aynı saatte uyuyup uyanmaya özen göstermeli, odanın yeterince havalandırılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

• Sağlıklı olmak için güne mutlaka kahvaltı ile başlamalısınız. Pek çok kişi okula, ya da işe gideceği zamandan kısa süre önce uyanır. Uykuyu kahvaltıya tercih etmek gibi bir problemimiz bulunmaktadır. Ancak evden çıkmadan önce, az da olsa bir şeyler yememiz gerektiğini unutmamalıyız. Aksi halde metabolizmamız yeteri kadar çalışmayacak, kan şekerimiz düştüğü için açlık problemi çekeceğiz; ve her ne kadar zararlı da olsa fast-food yiyeceklerden uzak duramayacağız. Peki kahvaltımızda neler olmalı? Her şeyin öncesinde, oda sıcaklığında bir bardak su içmeliyiz. C vitamini içeriği yüksek bir mevsim meyvesi, bir porsiyon söğüş; ve yeşil yapraklı sebzeler, 2 – 3 dilim kepek, çavdar; ya da yulaf ekmeği, peynir, zeytin, yumurta, bir çay kaşığı bal; ya da reçel, bir bardak süt… Kahvaltı ile birlikte kahve, ya da çay içmekten ise olabildiğince kaçınmalısınız. Eğer onlar olmadan kahvaltı olmaz diyenlerdenseniz de, çok açık tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası