Sağlığımız İçin Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Sağlığımızla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar, bizim zaman zaman, doğru olduğunu sandığımız; ama yaptığımızda yanlış olan ve kötü sonuçlara neden olan problemlere sebebiyet verebilir. Aslında, her gün duş almak bizim için temizlik göstergesidir. Dişlerimizi yemekten sonra fırçaladığımızda, zararlı yemek artıklarının, dişlerimize zarar vermeden gitmelerinin, bizim için doğru olduğunu düşünebiliriz. Peki zararlı alışkanlıklar arasına eklenebilecek olan, sağlığımız için doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir? İşte, bundan sonra, yaparken daha dikkatli olmamızı gerektiren şeyler:

Sağlığımız için Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

■ Duş Almak: Her gün duş almak, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, temizlik göstergesi gibi gelebilir. Ancak su ılık olsa da, özellikle soğuk günlerinde, her gün duş alırsanız, cildinizde kurumalar ve çatlamalar olması kaçınılmazdır.

■ Diş Fırçalamak: Ağız içinde plak oluşumunu, dişlerde çürük oluşumunu önlemek için her gün, olabildiğince çok diş fırçalamanın gerekli olduğunu düşünebiliriz. Ancak bu noktada, dişlerimizi tam yemeklerin sonrasında fırçalamak, zararlı alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Sağlıklı olmayan alışkanlıklar arasında diş fırçalamak neden yer alır derseniz: Diş mineleri yemek yerken yumuşar. Diş fırçalamak, minelere zarar verir. Yemekten en az yarım saat sonra diş fırçalamak gerekmektedir.

■ Vitamin Hapı Kullanmak: Sağlıklı olmayan alışkanlıklardan bir tanesi de vitamin haplarını kullanmaktır. Vitamin eksikliğinizin olduğunu, doktorunuz, yapmış olduğu tahliller sonucunda belirlemiş ve size vitamin hapı kullanmanızı önermiş ise elbette sorun yok; ama eğer durum böyle değilse, siz sadece, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına vitamin hapı kullanıyorsanız, bunun size zararı fazladır. Her şeyin öncesinde, vücudunuzda depolanan vitaminlerin, ilerleyen zamanlarda, sağlığınıza olan zararları ile karşılaşabilirsiniz.

■ Yemek Yedikten Sonra Uyumak: Hepimiz, yemek yedikten sonra bir mayışma durumu ile karşı karşıya kalırız. Bu durum, soğuk kış günlerinde kendini daha da fazla belli eder. Bunun sonucunda da uyumak isteriz. Genellikle de uyuduğumuz doğrudur. Ancak bu uykunun sağlığımıza ciddi zararları bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde metabolizma yavaşlığı söz konusu olur. Ve bu durum, hızlı bir şekilde kilo almaya sebep olur.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası