Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Maddeler Halinde

Sağlığa zararlı alışkanlıkların bazıları bizim doğru bildiğimiz yanlışlar; bazıları ise yanlış olduğunu bildiğimiz ama vazgeçemediğimiz davranışlardır. Peki genel olarak sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir.* Yazımız içerisinde sizlere, sağlığa zararlı alışkanlıklar maddeler halinde sunulacak ve sonrasında da ne gibi olumsuz etkileri olduğundan bahsedilecektir. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

■ Hapşırmayı Engellemek: Bazılarımız, ortama virüs yaymamak adına, hapşıracağımız zamanlarda ağız ve burnumuzu kasarız. Hal böyle olunca beyin üzerinde bir baskı oluşumu gerçekleşir. Beyne giden kanın akmasını önleyen bu basınç, damarlarda da kasılmanın ortaya çıkmasına neden olur. Damarların hasar görmesine neden olabilen bu durum baş ağrısını ve hatta beraberinde duyma problemlerini de getirebilir.

■ Dar Pantolon Giymek. Bazılarımız bol giyerek daha rahat hareket eder; ancak bazılarımız da giydiği şeyler üzerine otursun, olabildiğince dar olsun ister. Bu noktada sağlığa zararlı alışkanlıklardan bir tanesi de dar kot giymek olarak belirtilmelidir. Söz konusu dar pantolonlar vücuda baskı uygular ve dolayısı ile sinir sistemi açısından risk oluşturmaktadır. Sadece bu da değil, bacaklardaki hava akışını da etkileyen dar kotlar, bu nedenle kaşıntıların ve uyuşmaların ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

■ Çok Fazla Meyve Suyu İçmek: İçeriğindeki vitamin ve mineraller dolayısı ile taze sıkılmış meyve suyu içmek yararlıdır. Ancak eğer bu meyvelerin içeriğine alerjiniz varsa zararlı etki de gösterebilirler. Bu nedenledir ki, elbette paketlenmiş meyve sularını tercih etmemeli; ama taze sıkılmış meyve suyu da içmektense o meyvenin kendisini yemelisiniz. Çocuklar için durum daha risklidir; çünkü neye alerjilerinin olduğu her zaman kestirilemeyebilir.

■ Parfüm Kullanmak: Özellikle de yaz aylarında, ter kokusunun önlenmesi ve güzel kokmak adına parfüm kullanımı gerçekleştirmeyenimiz yoktur. Ancak parfümlerin kalıcılığını arttırmak için içerisine sentetik maddeler konulur; bu maddeler ucuzdurlar. Ama sağlık adına zararlıdırlar: Sersemliğe, mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilirler. Boğazı, gözü ve cildi de tahriş eden maddeler olduklarını belirtmeden geçmemeliyiz.

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

■ Antibakteriyel Sabun Kullanmak: Mikroplardan korunmak için kullanmayı tercih ettiğimiz antibakteriyel sabunlar, tıpkı antibiyotiklerin olduğu gibi, vücuttaki yararlı bakterilere de zarar vermektedir ki bu yararlı bakteriler, sağlığımız için gereklidirler. Bu nedenle sürekli antibakteriyel sabun kullanmak yanlıştır. Bu tür malzemeler sadece, vücutta var olan yaraların temizlenmesi adına kullanılmalıdır.

■ Geceleri Telefon Kullanmak: Sağlıklı uyku için gerekli olan melatonin hormonu, geceleri görülen suni ışık ile azalmaktadır. Bundan dolayı ortaya çıkan uyku düzensizliği beraberinde depresyonu, kalp hastalıklarını, kanser, obezite… gibi pek çok problemi beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, uyumadan önce arkadaşlarınızla yazışmak, sohbet etmek gibi alışkanlıklarınızdan kurtulun.

■ Yiyecekleri Saklamak İçin Plastik Kap Kullanmak: Plastik kaplarının bozulmaması için, yapım sırasında suni maddeler ve kimyasallardan yardım alınmaktadır. Söz konusu bu kapların içerisinde uzun süre saklayacağınız yiyecekler ise aynı kimyasallardan olumsuz etkilenmektedirler. Seramik ya da cam kaplar, yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde saklanması için en ideal seçeneklerdir.

Kanser Nasıl Oluşur?

■ Dişleri Yemekten Hemen Sonra Fırçalamak: Özellikle asitli içeriğe sahip yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra, dişlerinizi hemen fırçalamanız halinde, temizlemek yerine asitleri ağız içerisine yaymış olduğumuzu belirten uzmanlar, yemekten ortalama bir saat sonra diş fırçalamayı öneriyor. Sağlığa zararlı alışkanlıklar maddeler halinde sayılırken bu detayı da atlamak yanlış olur.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası