Sabahları Neden Yorgun Kalkılır?

Çoğumuz sabah yorgunluğundan şikayetçiyiz. Hele bir de işe gidiyorsak, sıcacık; ve rahat yatağımızdan çıkmak bizim için kelimenin tam anlamıyla bir işkence halini alır. Peki sabahları neden yorgun uyanırız? Sabahları neden yorgun kalkılır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sabahları neden yorgun uyanıyorum sorunuzun yanıtlarını bulabileceksiniz.

Sabahları Neden Yorgun Kalkıyorum?
Sabahları Neden Yorgun Uyanırız?
Sabahları Neden Yorgun Kalkılır?

• Az uyumak, sabah yorgunluğunun önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Zamanınız yoksa, 4 – 5 gün, az uyumaya dayanabilirsiniz, ama eğer gün sayısı artarsa, bu durumda, ne kadar az uyuyorsanız, onun yarısı kadar daha fazla uyumanız gerekir. Aksi halde vücudunuz sürekli yorgunluk hissedecektir. Ve her insanın, kendi için uygun bir uyuması gereken süre bulunmaktadır. Bizler burada, yaşlara göre ortalama olması gereken uyku saatlerini yazsak da, herkesin uyuması gereken zaman dilimi farklıdır. Bu nedenle, bu dilimin tamamlanması gerektiği unutulmamalıdır.

• Uyku apnesi, sabah yorgunluğunun bir diğer nedenidir. Hiç, uyku sırasında yorulmak diye bir tabir duymuş muydunuz? Uyku apnesi, geceleri çok horlayan insanlarda görülür. Siz horlayan kişinin rahat uyuduğunu düşünürsünüz; ama aslında onun nefesi kesilmektedir; ve o boğulmamak için çabalar durumdadır. Gözlerini açmadığı için de siz onu uyuyor sanırsınız. Uyku apnesi probleminin, mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini de unutmamalısınız.

• Huzursuz bacak sendromu gibi bazı durumlar, örneğin, belirli aralıklarla bacakları hareket ettirmeyi gerektirir. Ve bu uyku sırasında da bu şekilde geliştiği için uyku bütünlüğü tam anlamı ile sağlanamaz. Hal böyle olunca da sabah yorgunluğu kaçınılmaz olur.

• Sık idrara neden olan prostat gibi bir hastalığınız varsa; ve bununla birlikte, akşamları çok şey içiyorsanız da sağlıklı uyuyamadığınız için, sabahları yorgun uyanabilirsiniz.

• İnsülin direnci; ya da kan şekeri dengesizliği problemleriniz varsa, uyku sırasında da olsa, kan şekeriniz belirli bir dengede değildir. Hal böyle oluna acıkır, uyanır, sürekli bir şeyler yemek istersiniz; ve bu durum da sizin uyku kalitenizin bozulmasına zemin hazırlayarak sabah yorgunluğuna neden olmaktadır.

• Uyku düzenini bozan, prostat harici başka hastalıklar da vardır. Örneğin, astım, koah gibi, nefes darlığı çekmenize sebep olan akciğer hastalıkları; ve tiroid bozuklukları, sizin uykuya geçişinizi zorlaştırabilmektedir.

• Migren gibi, gerilim baş ağrısına neden olan problemler de sabah yorgunluğu yaratmaktadır.

• Uykuya geçişin ortalama iki saat sonrasında; ya da sabaha karşı başlayan şiddetli küme baş ağrısı problemleri de sabah yorgunluğunu gündeme getirebilmektedir.

• Psikolojik nedenlere dayalı tükenmişlik sendromu, ve fibromiyalji de sabahları yorgun kalkmanızın nedenleri arasında yer almaktadır. Tükenmişlik sendromu olanlar kendilerini sürekli de yorgun hissedebilirler.

• Psikolojik nedenlere dayalı depresyon; ve anksiyetenin de uyku bütünlüğünü bozarak yorgunluğa neden oplduğunu unutmamak gerekir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası