Kış Depresyonu Nasıl Belli Olur?

Havaların soğuması ile birlikte, yağmurlar, sonrasında sel haberlerini almaya başladık; o da yetmedi, pek çok yere yılın ilk karı düştü… Hem de daha kış gelmeden. Malum, ülkemizde kış mevsimi Aralık ayı ile birlikte başlıyor. Ancak saymış olduğumuz şeylerin temelinde kışın belirtileri yatıyor. Ve eğer bizler ruhsal olarak meyilli isek, kış ayları bizi kış depresyonuna maruz bırakıyor. Mevsime göre depresyon da mı değişiklik gösteriyor derseniz; biraz öyle olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki: Pek çoğumuz güneşli havalarda evde durmak istemiyor. Ancak yağmur yağıp seller olduğunda genellikle evden dışarı adım atamıyoruz. Bu durum bize hem evde tıkılmışlık hissi veriyor; hem de güneşin pozitif enerjisini alamıyoruz. Sadece bu mu? Yağmur yağıp gökyüzü ağladığında sanki bizim de ağlamamız gerekiyormuş hissine kapılıyoruz, duygularımız da zaten bizi bu yönde sürüklüyor. Bir de havaların erken kararıp geç aydınlanması; yani günlerin kısalması durumu var ki, güneşi zaman zaman görebilme ihtimalimiz olsa da, her gün uzun geceler yaşıyoruz… Uzun; bazen de uykusuz… İşte tüm bunlar bizi kış depresyonuna sürüklüyor. Peki kış depresyonu neden olur? Kış depresyonu nasıl belli olur? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları:

Kış Depresyonu Neden Olur?

Kış depresyonunda, kandaki Melatonin ve Serotonin hormonlarının değişmiş olduğu, yapılan araştırmalarla gösterilmiş bulunmaktadır. Bu durumu, gün ışığını daha az gören beynin tetiklediği tahmin edilmektedir. Söz konusu hormonların azalması halinde, insanın enerjisi düşer ve ruh hali kötüleşir. Bunların yanında uyku düzeninde de değişimler ortaya çıkar. Melatonin seviyesinin artıp, Serotonin seviyesinin azalmış olması, depresyonun oluşması için yeterli koşulları sağlar. Bu hormonların seviyelerindeki değişim ise daha az gün ışığı almak ile alakalıdır. Dolayısı ile sadece mevsimsel değişimin dahi kış depresyonuna neden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü biz, mevsimin etkilerine maruz kalan canlı varlıklarız.

Fakat, saymış olduğumuz nedenlerle hepimiz karşılaşıyor olsak da, kış depresyonunun hepimizi kolları arasına alacağını söylersek yanlış bilgi vermiş oluruz. Depresyona yatkın olan kişiler kış depresyonu için daha yüksek risk içeren grupta yer almaktadırlar. Grip dahi, çok bilinen kış hastalıkları arasında yer alsa da, hepimizi sarmalamaz öyle değil mi?

Bizler depresyonu, mutsuzluk ile algılarız. Ancak bu mutsuzluk her zaman depresyon belirtileri arasında yer almaz. Şöyle demek daha doğru olur: Depresyonda olan neredeyse hiç kimse mutlu değildir. Yani depresyon mutsuzluk getirir. Ancak, her mutsuz insanın depresyonda olduğunu söyleyemeyiz. Mutsuzluğun da bir duygu çeşidi olduğunu belirtmemiz gerekir.

Peki, diyelim ki mutsuzuz; ama kış depresyonunda olup olmadığımızı bilmiyoruz. Nasıl anlayabiliriz? Eğer ki bir olumsuz durum ile karşılaşmışsak ve bu durum bizi mutsuz etmişse, bu depresyon değildir. Bir şeyin fazlasını beklediğimiz halde az olmuş, ya da hiç olmamışsa ve bu bizi mutsuz etmişse yine depresyonda değiliz. Ama mutsuzluğumuz beraberinde bedensel şikayetleri de getiriyorsa ve şikayetlerimiz hiç azalmadığı gibi, aksine artıyorsa ve bu durumun süresi iki haftayı bulmuşsa, o zaman kış depresyonundan söz edebiliriz.

Kış depresyonunda olup olmadığınızı anlamanın bir diğer yolu da, bir neden olmamasına karşın kendinizi üzgün hissetmenizdir. Hatta, güzel bir olay yaşadığınızda sevinemediğinizi görebilirsiniz. Bu size kış depresyonunu düşündürmelidir.

Bazen de olaylara karşı hiç bir tepki vermeyebilirsiniz; çünkü hiç bir şey hissetmiyorsunuzdur. Bununla birlikte kolay ağlayıp, kolay sinirlenebiliyor olmanız da kış depresyonunun göstergesi olacaktır.

Daha önce sosyal olarak yaptığınız ve hoşlandığınız şeylerden uzaklaşmış iseniz, güzel aktivitelerden keyif almıyorsanız, dünya yansa umrunuzda olmayacağını düşünüyorsanız, sürekli bir kaygı ve sıkıntı haliniz varsa… kış depresyonunda olma ihtimaliniz yüksektir.

Kendinizi çaresiz hisseder, çabuk yorulursunuz. Uyku ve iştahınızda azalma olabileceği gibi, artışlar da kış depresyonunun belirtileri arasında yer almaktadır. Enerjinizin azaldığını düşünür, içinizden bir şey gelmediğini hisseder, hiç bir şey yapmak da istemezsiniz.

Beklentileriniz artık yoktur, kendinizi hep umutsuz hisseder, olacak şeylerin bile olmayacağını düşünürsünüz. Dikkatiniz azalır; gerek iş, gerek okul hayatınızda başarınız düşer. Partnerinizle birlikte olmak istemezsiniz, beden gücünüz düşer…

Elbette kış depresyonunda olmak için bunların hepsinin gerçekleşmesi gerekmez. Sadece bir kaç tanesinin, en az iki haftadır devam ediyor olması yeterlidir.

Kış depresyonunda ayrıca, uyku isteğinin her zamankinden çok olması, iştahın da aynı şekilde artış göstermesi durumu söz konusudur. Ve tüketilen yemekler genellikle karbonhidrat içeriklidir. Kilo alımı söz konusudur. Halsizlik söz konusu ise kollar ve bacaklarda kurşun gibi ağırlık hissedilebilir.

Kış depresyonunun normal depresyondan farkını anlayabilmek için, depresyon belirtilerinin sadece kış mevsiminde bir kaç ay sürüp, sonrasında ortadan kalkması ile ve aynı şeyin en az iki kış üst üste yaşanmasına bakarak anlayabiliriz.

Ailenizde kış depresyonu yaşayan kişiler varsa, akvatora uzak yerlerde yaşıyorsanız, kadınsanız, genç ya da yetişkin iseniz, kış depresyonunun sizde görülmesi ihtimali daha yüksektir. Çok yaygın olmayan bu sorun toplumun %5 – %6’lık bir kısmında gözlemlenmektedir.

Kış depresyonundan korunmak için düzenli uyuyun. Bu durum uyku saatinizin artması ya da azalmasını önleyecektir. Gün ışığından daha fazla faydalanmak için erken uyanın ve olabildiğince açık havada yürüyüş yapın; hava kapalı ya da karlı bile olsa… Hatta kar, gün ışığını size daha çok hissettirecektir. Akşam saatlerinde aydınlık ortamlarda bulunmaya çalışın.

Hiç bir şey yapamıyorsanız, telefonunuzun LED ışığını yakın ve bu ışığı yüzünüze doğru bir kaç dakika tutun… Direk gözlerinize değil tabi ki. Bunun etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası