Kanser Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda sizlere kanser hakkında kısa bilgi vereceğiz. Kanser nasıl oluşur, kanserden korunma yolları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Çağımızın amansız hastalığı, hastanın hem kendisini; hem de yakınlarını esir alan kanser hakkında kısa bilgi sahibi olmak sizin de hakkınız. Çünkü, kimin başına bu hastalığın ne zaman geleceğini kestirmek imkansız…

Kanser Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda ortalama 100 trilyon hücre bulunmaktadır. Bu hücrelerin her birinin genetik bilgisi vardır: hücrenin nereye ait olduğu, ne zaman bölüneceği, ne zaman öleceği, nasıl çoğalacağı gibi detayların yer aldığı genetik bilgiler hücre çekirdeğinde kayıtlıdır. Oluşan her yeni hücreye, bir önceki hücrenin çekirdeğinde yer alan genetik bilgi aktarılır. Ve bu şekilde vücudun sağlıklı devamlılığı sağlanmış olur. Her saniye vücudumuzda milyonlarca hücre ölmekte, yeni hücreler oluşmakta, hücre bölünmeleri gerçekleşmekte, ve genetik bilgi yeni hücrelere aktarılmaktadır.

Bu çok karışık bir sistem gibi gelse de, vücudumuz çok sağlam bir bilgisayar gibi, şaşırmadan bu işlemi gerçekleştirir; ve sağlığımız da buna bağlıdır. Eğer söz konusu genetik bilgi hücreler arasında yanlış aktarılır, yanlış okunursa, ortaya kontrolsüz hücre çoğalması çıkar; ve yanlış bilgilerin aktarımı söz konusu olacağından dolayı, hücrenin yapısında kalıcı değişimler söz konusu olur ki bu duruma mutasyon adı verilmektedir. Artık çoğalmakta olan hücrelerin, olması gerekenle bir bağı yoktur…

Bağışıklık sistemimizin, mutasyona uğramış hücrelerin kontrolsüz şekilde yanlış çoğalması ile başa çıkabilmesi mümkün değildir. Bu durum sağlıksız hücrelerin, Neoplazi adı verilen şişlik, ve yumrulara dönüşmesine neden olur. Bunlar iyi huylu tümör, ya da kötü huylu tümör olarak karşımıza çıkabilmektedirler. Eğer kötü huylu tümör söz konusu ise, kanser tanısı konulur; ve oluşumun mutlaka durdurulması, oluşuma müdahale edilmesi zorunlu hale gelir.

İyi huylu tümör durumlarında yumru; ya da şişlikler çok büyüseler dahi, genellikle hayati risk taşımaz, damar, kan, lenf… yolu ile vücudun başka yerlerine sıçramazlar. Ameliyatla alınmaları halinde, genellikle yeniden büyümeleri söz konusu değildir. Kötü huylu tümörler ise, bulundukları bölgede büyümelerinin haricinde, kan, lenf, damar… gibi yollarla vücudun başka bölgelerine, genellikle de akciğer, karaciğer, ya da beyine sıçrarlar. Kanser hücresi olarak bilinen kötü huylu tümörlerin erken teşhis edilmesi durumunda, hayati risk gündeme gelmeyebilir. Bu noktada en önemli detayın, şişlik; ya da yumrular fark edildiğinde, hemen doktora gidilmesi olduğunu belirtmeliyiz.

Kanser Nasıl Oluşur? Kanserden Korunma Yolları —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası