Kanser Nasıl Anlaşılır?

Günümüzün en yaygın problemleri arasında yer alan kanser, ne yazık ki pek çoğumuzun korkulu ruyası haline gelmiş durumda. Hissedilen en ufak bir belirti, acaba kanser miyim sorusunu akıllara getiriyor. Ancak, her ne kadar yaygın olsa, hatta günümüzün kronikleşen hastalıkları arasında kendisine bir yer edinmeye başlamış olsa da kanser belirtileri bilinip, paniğe kapılmadan takip edilmeli… Kanser belirtilerinin pek çoğunun farklı başka hastalıkların da belirtileri arasında yer aldığı unutulmamalı… Peki o halde, kanser nasıl anlaşılır? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtlarını almaya başlayalım…

Kanser Nasıl Anlaşılır?

Ağızdan kan gelmesi kanser belirtileri arasında yer alabiliyor. Tükürük, öksürük, balgam gibi durumların ardından ağıza gelecek olan kan, görüldüğünde, kanser miyim sorusu ilk akla gelebilecek soru olsa da, akciğerlerde; ya da üst solunum yollarında meydana gelmiş olduğu düşünülebilecek olan kanserden başka, akciğer enfeksiyonu, boğazda tahriş, mide kanaması, diş eti hastalıkları… gibi pek çok durum da ağızdan kan gelmesine neden olabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken, bir kulak burun boğaz uzmanı, bir de göğüs hastalıkları uzmanına görünüp, durumunuzu anlatmak, ve gerekli kontrolleri yapmalarını istemek. Sonrasında dahiliye; ve, ağız ve diş hastalıkları uzmanlarına da gidebilir, ve ağızdan gelen kanın nedenini araştırabilirsiniz.

Büyük tuvalet sırasında gördüğünüz kan, kanser belirtileri arasında, özellikle de kolon kanseri belirtileri arasında yer alabilir. Ama, hemoroid belirtisi de olabilir. Korkuya kapılmak yerine, Gastroenteroloji, sonrasında da Genel Cerrahi uzmanlarına durumu anlatabilir, gerekli incelemeleri yapmalarını isteyebilirsiniz…

İdrardan kan gelmesi ise, kanser belirtileri arasında, özellikle böbrek kanseri, ve mesane kanseri belirtileri gibi unsurlar arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlarda Üroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Kadınlarda, adet kanaması dışında gözlemlenen kanamalar, rahim kanseri; ya da rahim ağzı kanseri belirtileri arasında yer alabilir. Bu nedenle, bir Kadın Doğum uzmanına kontrol için başvurmak gerekmektedir. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin, çok yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkartabildiğini de belirtmemiz gerekir.

Akciğer kanserinin belirtileri arasında, sadece ağızdan kan gelmesi değil, omuz ağrısı, ya da göğüs ağrısı da yer alabiliyor. Bu nedenle, kanser miyim demeden önce, bir Göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız öneriliyor.

Karın ağrısı problemi yaşıyorsanız, ve beraberinde iştahsızlık, kilo kaybı… gibi sorunlarınız da gelişmeye başladı ise, yapmanız gereken, yine bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmak. Pankreas, mide, safra… kanserlerinin belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz; ama bu durum sizde parazit belirtisi de olabilir. Bu nedenle, hemen panik yapmayıp, sadece kontrollerinizi yaptırmanız önerilmektedir.

Vücudunuzda, sonradan oluşan şişlikler varsa, bir Ortopedi uzmanına kontrol ettirmeniz gerekiyor. Çünkü, yumuşak doku; ya da kemiklerde gözlemlenen kanser belirtileri arasında şişlik yer alabiliyor.

Kasık, koltuk altı, ve boyun bölgesinde gözlemlenen şişlik de kanser belirtileri arasında yer alabiliyor. Hematoloji, ve Onkoloji uzmanlarına bu bölgelerin kontrol ettirilmesi önem taşıyor…

One Response

  1. Leyla 14 Aralık 2017

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası