Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli uyku denilen kavram, hepimizin hayatında olmalı. Çünkü; sabah yataktan sornsuzca kalkabilmek, gün içerisinde zinde olabilmek, işleri sorunsuz halletmek adına gereklidir kaliteli uyku… Bu nedenle yazımız içerisinde sizlere kaliteli uyku nasıl sağlanır sorusunun yanıtlarını vererek, kaliteli uyku için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. Bu detaylara dikkat ederseniz, kaliteli uyku için sizin de bir engeliniz kalmamış olur…

Kaliteli Uyku Nasıl Sağlanır?

• Akşam yemeklerinin, kaliteli uyku üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Yağlı, kızarmış, ya da baharatlı yiyecekleri akşam yemeğinde tüketmek, her şeyin öncesinde reflüye neden olacağı için uykuya dalmayı zorlaştırır. Hem bu tür yiyeceklerden akşam yemeğinde uzak kalmalısınız; hem de akşam yemeğinizi uyumadan en az üç saat önce yemelisiniz ki, yedikleriniz uyku sırasında solunumunuza engel olup, kalbiniz üzerinde basınca sebebiyet vermesin.

• Sağlık için alkol tüketmeniz zaten zararlıdır; ama eğer tüketiyorsanız dahi, uyumadan en az dört saat önce bu davranıştan kaçınmanız gerekmektedir. Alkolün, kaliteli uykuyu önleyerek, nefes almanın durmasına kadar varabilen etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte, sadece alkol değil, adale gevşetici ilaçlar, uyku hapları, ağrı kesiciler… de üst solunum yolu kaslarını gevşetmeleri nedeni ile tıkanmalara neden olup, nefes almayı zorlaştırıcı etki gösterebilirler. Bu nedenle, elinizden geldiğince kullanmanız önerilmemektedir.

• Sigaranın sağlığa zararlarını bilmeyenimiz yoktur. Kaliteli uyku için yapılması gerekenler arasında, sigaranın bırakılmasından da söz etmek gerekir. Çünkü hem uyku apnesi, hem de horlama sigara nedeni ile gündeme gelebilmektedir. Sigarayı bırakır, 17:00 itibari ile kahve, kola, çikolata… gibi uyarıcı şeyleri tüketmezseniz, kaliteli uykuya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Kaliteli Uyku Nasıl Sağlanır? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası