Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı?

Kaliteli uyku uyuduğunuz günleri bir düşünün… Cildinizin pamuk gibi olduğunu hissedersiniz, vücudunuz kendini onarır, hücreleriniz yenilenir, siz yataktan zımba gibi kalkar; ve aynaya baktığınızda kendinizi güzel hissedersiniz… Bir de kaliteli uyku uyuyamadığınız zamanları düşünelim: Yataktan kalkmak kelimenin tam anlamıyla işkence olur, kim işe gidecek… derken, bir de kendinizi, işe konsantre olamıyor şekilde bulursunuz. Göz altı torbalarından söz etmiyoruz bile… Kısacası, sağlıklı olmak, ve kendinizi iyi hissetmek için kaliteli uyku çok önemli… Ama her zaman bunu sağlayabilmek pek de kolay olmayabiliyor. Peki o halde kaliteli uyku için ne yapmalı? Yazımız içerisinde sizlere, kaliteli uyku için yapılması gerekenlerden söz edeceğiz…

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı?

• Kaliteli uyku için yapılması gerekenlerden ilki, uyku düzenini sağlayabilmek; ve hafta sonu dahi olsa bu düzene uymaktır. Bunu yapmak için, akşam belli saatte uyuyup, sabah belli saatte uyanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.

• Uyumadan önce bazı egzersizler yapmanızı önerebiliriz. Bu egzersizlerin ise, kas gevşetme, ve esnetmeye yönelik olması, sizin kaliteli uykunuz için oldukça yararlı olacaktır.

• Hani biri sizin saçlarınızla oynadığında uykunuz gelir ya… İşte kaliteli uyku için yapılması gerekenler arasında da, saç dipleri; ve ayak tabanına yapılması gereken masajlar yer almaktadır. Her gün bu masajları düzenli olarak yaparsanız, uykunuzun huzurlu olacağına şahit olabilirsiniz.

• Bazı kokuların, uykuya rahat dalma konusunda size yardımcı olacağını biliyor olmalısınız… Örneğin lavanta güzel rüyalar görmenizde dahi size yardımcı olabilecek bir bitkidir. Lavanta kokulu bir nemlendirici bulur, bununla masaj yaparsanız, hem lavantanın uyku getiren kokusundan yararlanırsınız; hem de masajın olumlu etkilerinden.

• Uyku kalitesini düşürebilecek bazı içecekler de bulunmaktadır: Asitli içecekler, çay, kahve, alkol, sigara… sizin uyku kaliteniz üzerinde çok olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle, bu içecekleri özellikle uyumadan önce; ama mümkünse gün içerisinde de ya tüketmemeye; ya da az tüketmeye özen göstermelisiniz.

• Uyumadan önce, günün stresini aklınızdan atmalısınız… Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? Hem de uykuya dalma süreniz uzunsa? İşte bunun için, uyumadan önce kitap okumanız önerilmektedir. Okuyacağınız kitap bilgilendirici olmaktan çok roman; ya da hikaye tarzı olursa, aklınızı boşaltmanız daha kolay olacaktır.

• Uyku sırasında duyacağınız seslerin de uyku kalitesi üzerinde etkili olduğunu unutmamalısınız. Bu anlamda, internet üzerinden arayarak, uyku müziklerini bulabilirsiniz. Bu müziklerin sesini kısık şekilde açmak, sizi oldukça rahat bir uykuya yönlendirecektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası