Guillain Barre Sendromu Hakkında Bilgiler

Guillain Barre Sendromu, son zamanların önemli sağlık problemleri arasında yer almakla birlikte, pek çok kişinin de Guillain Barre Sendromu nedir sorusunun yanıtı ile ilgili bilgisi bulunmamaktadır. Peki Guillain Barre Sendromu nasıl anlaşılır, Guillain Barre Sendromu nasıl geçer? İlerleyen bölümlerde sizlere, bağışıklık sistemi ile ilgili olan ve ayak sağlığını da etkisi altına alan Guillain Barre Sendromu hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız.

Guillain Barre Sendromu Nedir?

Vücudumuzu dış olumsuzluklara karşı koruyan ve bu nedenle güçlü olmasını istediğimiz bağışıklık sistemimizin, sinir sistemimize karşı bir atak oluşturması ve sinir sistemini zedeleyerek iltihaplanmaya neden olması durumunu ortaya çıkartan, az rastlanan bir hastalıktır Guillain Barre Sendromu. Son aşamasında tüm vücuda yayılan ve felce dahi neden olan Guillain Barre Sendromu, kendini ilk olarak, el ve ayakların titremesi ile gösterir. Yine ellerde ve ayaklardaki sızı, Guillain Barre Sendromu belirtilerinin ilk aşamalarını oluşturmaktadır.

Guillain Barre Sendromu Nasıl Anlaşılır?

■ Nefes almanın zorlaşması
■ Tansiyonun düşmesi ya da yükselmesi
■ Kalp atışının hızlanması
■ Daha çok gece saatlerinde ortaya çıkan ağrılar ve kramplar
■ Yemekleri çiğneme ve yutma ile konuşmada ortaya çıkan zorluklar
■ Merdiven çıkmakta zorlanma, yürürken dengede kalamama
■ Ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve iğne batması hissi
■ Ayaklarda ortaya çıkan güç kaybı hissinin tüm vücuda yayılması…

Guillain Barre Sendromu belirtileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Söz konusu belirtilerin en az birini dahi yaşıyorsanız, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Guillain Barre Sendromu Neden Olur?

Hastalık henüz çok yaygın olmamakla birlikte, nedenleri ile ilgili de tam bir bulgu elde edilebilmiş değildir. Ancak, mide iltihabı; ya da üst solunum yolu hastalıkları gibi bulaşıcı olan hastalıkların Guillain Barre Sendromuna neden olabileceği düşünülmektedir.

• Geçirilen ameliyatlar
• Zaka virüsü
• HiV
• Hepatit çeşitleri
• Grip
• Çiğ tavuk eti

gibi unsurların Guillain Barre Sendromunu tetiklediği düşünülmektedir.

Guillain Barre Sendromu Nasıl Geçer?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi, Guillain Barre Sendromunda da önemli olan hastalığın nedenlerini bulmak ve onları ortadan kaldırmaktır. Ancak nedenler tam olarak belli olmadığından dolayı, hastalığın tedavisi de çok mümkün değildir. Ancak semptomların azaltılabildiğini de belirtmemiz gerekir. Böylece hastalara, daha kaliteli bir yaşam olanağı sunulmaktadır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası