Grip Nasıl Önlenir?

Soğuk kış, yağmur ve kar ile birlikte, grip bir kere daha kapımızı çaldı. Bebekten yaşlıya herkesin sağlığı açısından tehdit oluşturan grip, hem olunmaması; hem de olunduğunda bulaştırılmaması gereken bir üst solunum yolu hastalığı. Grip nasıl önlenir? Gripten nasıl korunuruz? gibi soruların yanıtları arasında yer alan, grip olmamak için yapılması gerekenleri bulabileceğiniz yazımız içerisinde, çevrenizdekilere gribi bulaştırmamak için dikkat edilmesi gerekenleri de bulabileceksiniz…

Gripten Nasıl Korunuruz?
Grip Nasıl Önlenir?

■ Grip olmamak için yapılması gerekenlerden ilki grip aşısı vurulmak… Bana bir şey olmaz demeden, herkesin vurulması gereken grip aşısını, kendiniz için değilse bile, risk grubunda bulunanlara, gribi bulaştırmamak için vurulmalısınız.

■ Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, grip olan bir kişiden en az bir metre uzakta durmanın gerekliliğidir. Mümkün oldukça, grip olan kişi ile temasta olmamaya dikkat etmelisiniz.

■ Hem gribi bulaştırmamak için, hem de Grip olmamak için yapılması gerekenlerden bir diğeri, tokalaşmamak, öpüşmemektir. Pek çok virüsün yayılmasına neden olan bu zararlı alışkanlıklardan, özellikle de grip sezonunda olduğumuz bu günlerde kaçınmalı, tokalaştığımız zaman ise hemen elimizi yıkamalıyız.

■ Grip olduğunuzda ve bunu takiben ateşiniz yükseldiğinde, ateşin düşmesinin hemen ardından iyileştiğinizi düşünmeyip, mümkünse 24 saat sonrasına kadar evden dışarı çıkmadan dinlenmelisiniz.

■ Hapşırık ve öksürük, grip virüsünün yayılmasına neden olan damlacıkları ortama yaymaktadır. Bu nedenle, hem hapşırma, hem de öksürme sırasında, ağız ve burun mendil ile kapatılmalı ve kullanılan mendil hemen sonrasında çöpe atılmalıdır.

Grip Ne Zaman Bulaşır?

■ Grip olsanız da olmasanız da, elinizden geldiğince, ellerinizi gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza değdirmemeye özen gösterin.

■ Grip olduğunuzda, ilaç kullanımı gerçekleştirmek için, size bunu doktorun önermesini bekleyin. Aksi halde, özellikle antiviral ilaçların kullanımından kaçının. Çünkü gerekli durumlarda doktor tarafından verilen ilaçlar, sonrasında size istediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Ayrıca, grip ilacı kullanılacaksa, etkin sonuç elde edebilmek için, hastalığın ilk günü kullanmaya başlamanın gerektiğini de unutmamalısınız.

Grip Nasıl Bulaşır?

■ Grip olduğunuz zaman bol C vitamini içerikli sebze ve meyve tüketerek, olabildiğince su içmelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası