Bahar Alerjisi Nasıl Önlenir?

Mevsim bahar. Her yer çiçek, ve böceklerle dolu… Ancak bu güzel görünüm, bazılarımız için bahar alerjisi anlamına geliyor. Kimilerimizin gözleri yaşarıyor, kimilerimiz hapşırıyor… Peki bahar alerjisi nasıl önlenir? O çok güzel görünen çiçeklerin polenlerinin bize zarar vermemesi için, bahar alerjisinden korunma yollarını bilmeliyiz. Vücudumuzu hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin, aslında vücut için zararlı olmayan maddeleri de zararlı olarak nitelendirmesi sonucunda, bu maddelere verdiği aşırı tepki ile ortaya çıkan alerji, daha çok bahar aylarında yaygın olan polenlere karşı görüldüğünde bahar alerjisi adını alır… İşte alınabilecek küçük, ama etkili yöntemler…

Bahar Alerjisi Nasıl Önlenir?

O çok sevdiğimiz rengarenk görüntüleri ile çiçekler, alerjiye neden olan polenlerini bahar aylarında açığa çıkartıyor; ancak bu daha çok da sabah saatlerinde gerçekleşiyor. Dolayısı ile, bahar alerjisinden korunma yollarından ilki, sabahın erken saatlerinde dışarı çıkmamak… Sadece dışarı çıkmak değil, evinizi dahi sabah saatlerinde havalandırmanızı çok önermeyen uzmanlar, ev havalandırma, spor; ve hatta yürüyüş için dahi öğle saatlerini öneriyor.

Bazı Avm; ve hatta iş merkezlerinin yüzeyleri statik elektrik ile kaplanmış oluyor. Statik elektrik ise, polenleri daha çok kendine çekiyor. Hal böyle olunca, bu gibi yerlerde, her ne kadar açık alanda olmasanız dahi bahar alerjisine maruz kalabiliyorsunuz. Bundan dolayı kendinizi tartmanız; ve takip edebilmeniz önemli. Bahar alerjisinin sizi en çok nerelerde rahatsız ettiğini bilmeli, ve bu alanlardan kendinizi olabildiğince uzak tutmalısınız.

Ev tozu da bahar alerjisinin bir diğer nedenidir. Ev tozları en çok halılara, ve perdelere yapışır. Bu nedenle, evinizde daha küçük halılar kullanmalı, ama yatak odasında özellikle halı kullanmamalısınız. Perdeleriniz hafif, ve yıkanabilir olmalı. Çarşaf; ve nevresim takımlarını en az haftada bir kere, ve 60 derecede yıkamalısınız.

Bahar alerjisinden korunma yolları arasındaki en temel unsurlardan bir tanesi ise, mutlaka, basit bir şekilde yapılan alerji testlerini uygulatmak, ve neye alerjiniz olduğunu bilerek ondan uzak durmaktır. Bununla birlikte, var olan ilaçlarınızı kullanmayı da aksatmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası