Araç Tutması Ve Hareket Hastalığı Hakkında Bilgiler

Bizlerin kendi aramızda, araba tutması, uçak tutması… gibi isimler verdiğimiz, genel olarak araç tutması olarak bilinen problemin tıp dilindeki adı Hareket Hastalığıdır. Çok ciddi bir problem olmamakla birlikte, kalıcı bir hastalık değildir; ve çocuklar başta olmak üzere kadınlarda daha sık görülmektedir. Kulak Burun Boğaz bölümünün ilgilendiği araç tutması, ya da hareket hastalığı ile ilgili olarak, hareket hastalığının nedenleri, hareket hastalığının belirtileri… gibi bilgileri, ve bunun yanında, araba tutması nasıl önlenir, uçak tutması nasıl önlenir gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Hareket Hastalığı Nedir?

Halk arasında bizim araba tutması, uçak tutması, gemi tutması… Kısaca, araç tutması olarak bildiğimiz problemlerin tamamı aslında hareket hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Ne olduğuna bakmak istediğimizde, anlaşılabilir niteliği ile şu şekilde aktarabiliriz: gözlerimiz, ayaklarımız; daha çok da, kulağımızın bir bölümü olan iç kulağımız, bizim nasıl bir konumda olduğumuzu beynimize iletir. Ancak beynimiz, iletilen bu bilgilere karşın hareket halinde olunduğunu bildiğinden ötürü bir karşıtlık durumu meydana gelir. İşte bu karşıtlık durumu nedeniyle, araba tutması olayı gerçekleşir.

Hareket Hastalığı Kimlerde Görülür?

Kadınların, erkeklerden daha sık karşılaştığı hareket hastalığını, araç kullanımı gerçekleştiren kişilerin yaşadıklarına pek rastlanılmamaktadır. 2 yaşına kadar olan çocukların, bu problemi çok fazla yaşamadığını da belirtmemiz gerekmekle birlikte, 12 yaşına kadar her geçen sene daha sık gözlemlenen hareket hastalığı, 12 yaşında en üst seviyesine çıkmakta, sonrasında da, her geçen sene azalan bir eğilim göstermektedir.

Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi kadınlarda daha sık görülen problem, adet dönemindeki, hamilelik dönemindeki kadınlar ile birlikte, doğum kontrol hapı; ya da adet düzenleyici hap kullananları… daha çok etkilemektedir. Buna göre, hormonal etkenlerin, hareket hastalığına neden olabileceğini belirtmeliyiz. Migren, iç kulak, ve görme ile ilgili bazı problemleri bulunan kişiler de araç tutmasına, diğer kişilerden daha yatkın olan kişiler olarak aktarılmaktadır.

Ülkemizde ortalama 3.000.000 kişi araç tutması problemi ile karşılaşmış olup, hemen hemen herkes, hayatında en az bir kere, gemi tutması, uçak tutması, ya da araba tutması gibi bir problem yaşamıştır.

Hareket Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Araba Tutması Nasıl Önlenir? Gemi Tutması Nasıl Önlenir? Uçak Tutması Nasıl Önlenir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası