Araba Tutması Nasıl Önlenir?

Araba tutması, zaman zaman başımıza gelen; ve yaptığımız yolculuğu bizim için çekilmez hale getiren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Araba tutması belirtilerini bilmek, eğer bir kişi sık sık araba tutması ile karşı karşıya geliyorsa, yolculuk öncesinde araba tutması nasıl önlenir sorusunun yanıtına uygun davranmak, ya da araba tutması nasıl geçer sorusunun doğru yanıtlarını bilmek, araba tutmasının yaşandığı zamanlarda kişinin yaşam kalitesini arttırması açısından çok önemlidir. O halde, bilmemiz gereken her şeyi gözden geçirelim…

Araba Tutması Belirtileri Nelerdir?

Araba tutması problemi ile karşılaşan bir kişi, her şeyin öncesinde kendini kötü hissetmeye başlar. Başı döner, midesi bulanır, kusma hissi yaşar, ve bununla birlikte baş ağrısı da bu unsurlara eşlik edebilir.

Araba Tutması Nasıl Önlenir?

Araba tutması, beyninizin, gözlerinizin; ve kulaklarınızın, özellikle de iç kulağın, dengeyi farklı şekilde algılamasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, siz hareket halinde olduğunuzu hisseder, ancak yaptığınız hareketi görmezseniz, araba tutması problemi ile rahatlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ve araba tutması belirtilerini bir kere hissetmeye başladığınızda, o arabadan inmeden, belirtileri azaltmanız, ya da ortadan kaldırmanız zordur. Bu nedenle, araba tutmasını önlemek, gidermekten çok daha mantıklıdır.

Araba tutmasını önlemek için, hareketi en az hissettiğiniz yerde oturmalısınız. Otobüs ile seyahat ediyorsanız, tekerin üzerine denk gelen koltuklarda oturmamalı, otomobilde iseniz olabildiğince ön koltukta oturmaya özen göstermelisiniz. Ancak, yolculuk öncesinde de, araba tutmasını önlemek amacı ile hazırlanmış ilaç kullanımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Yolculuk başlamadan önce, özellikle de aç karna tüketildiğinde etkisini gösteren bu ilaçların isimlerini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Unutmayın, araba tutmasını önlemek için kullanılan ilaçların bazıları, sizin hareket algınızı azaltırken, bazıları da araba tutması belirtilerini daha az hissetmenizi olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle, başkasından duyduğunuz, internette okuduğunuz değil, doktorunuzun size önerdiği ilaçları kullanmalısınız…

Araba tutmasını önlemek için, akupresur bileklik takan, ya da, tuz, ve zencefilden yarar sağlayan kişilert de bulunmaktadır. Zencefil, mide bulantısını azaltan etki göstermekte olup, bal ile karıştırdığınız zencefili yanınızda bulundurabilir, ya da zencefil çayı içebilirsiniz. Tuz yutmak da bir miktar etki sağlayacağından, yolculuğa çıkmadan önce bir miktar Himalaya tuzu da yutabilirsiniz.

Eğer sık sık araba tutması problemi ile karşı karşıya kalıyorsanız, bunu önlemek adına, fizik terapi uygulamasından yararlanabilirsiniz. Fizik terapi uygulamasını sizin için gerçekleştirecek olan uzman, size, kontrollü şekilde, tekrarlayan hareket uygulamaları yaptıracak; ve bu duruma uyum sağlamanıza yardımcı olmaya çalışacaktır. Bu nedenle, konu hakkında bilgiyi doktorunuzdan talep edebilirsiniz.

Araba Tutması Nasıl Geçer?

Araba tutmasının olduğu anlarda, öncelikle, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, aracın en az hareket eden yerine oturun; ve başınızı olabildiğince az hareket ettirin. Başınızı geriye yaslamak, ve gerekiyorsa, destek amaçlı küçük yastıklar kullanmak, sizin araba tutmasından olabildiğince az etkilenmenizi olanaklı hale getirecektir. Bunun yanında, gözlerinizi kapatmanız, açık tutacaksanız da direk karşıya bakmanız önerilmektedir. Hareketi olabildiğince az görebilmeniz adına, bu gereklidir.

Arabanın camlarını açmak, ve bunun yanında, telefon kullanmamak, kitap, gazete gibi, göz takibi gerektiren şeyleri yapmamak, araba tutmasının daha kısa zamanda, daha az sıkıntı ile giderilmesini olanaklı hale getireceğinden önerilmektedir.

Baharatlı, yağlı yiyeceklerden, ve alkol içeren içeceklerden uzak durun. Yolduluk sırasında, mide bulantısını bastırmak adına küçük; hafif şeyler tüketmeyi tercih edin. Tuzlu yiyecekleri tercih etmeniz, mide bulantısını bastırmak adına önerilmektedir. Maden suyu içebileceğiniz gibi, kısa süreli de olsa arabadan inip temiz hava almak, ya da uzanmak da size iyi gelebilecek şeyler arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası