Alerjiyi Tetikleyen Yiyecekler

Bahar aylarını yaşadığımız bugünlerder, kimi duysak alerjisi var, kime baksak, alerjiyi ne keser, alerjiyi ne geçirir diyerek arayış içerisine girmiş durumda. Bu nedenle yazımız içerisinde öncelikle, alerjiyi tetikleyen yiyeceklerden söz edeceğiz. Aslında sadece yiyecekler değil, alerjiyi tetikleyen etkenler arasında farklı unsurlar da yer almakla birlikte, onları da sizlerle paylaşacağız. Sonrasında da alerjiyi ne keser, alerjiyi ne geçirir, bu soruların yanıtlarını gözden geçireceğiz…

Alerjiyi Tetikleyen Yiyecekler

Eğer vücudunuzun sık sık alerjik tepkiler verdiğini düşünüyorsanız, alerjiyi tetikleyen yiyecekleri daha az tüketmelisiniz. Peki nedir bunlar, ve ne şekilde, ya da ne kadar tüketilmelidirler?
• Çok fazla tatlı tüketmeyin
* Kahve, patlıcan, ve yumurta sarısı ile, diğer kafeinli içecekleri olabildiğince az tüketin.
Siyah çayı, günde iki fincandan fazla tüketmeyin.
• İçeriğinde boyar madde bulunan şekerleme, ve içeceklerden uzak durun.
• İster sebze, ister et olsun, kzıartmalardan uzak durun.
• Fındık, ceviz, ve yağlı balığa karşı dikkatli davranın.

Biraz önce belirttiğimiz gibi sadece yiyecekler değil, içerisinde yaşadığımız ortamlar da alerjinin tetiklenmesine neden olabilmektedir. Bu anlamda baktığımızda: bazı kimyasalların vücudumuza, solunum yolu ile, zehir olarak girdiklerini görebiliriz. Bu kimyasallar arasında ilk sırayı, temizlik deterjanları almaktadır. Bunun yanında, mobilya, yağlı boya, parke… gibi eşyalarda bulunan kimyasalların da, buharlaşma sonucu bulundukları ortamlara yayıldıklarını, ve sonrasında da size kadar ulaştıklarını unutmamalısınız. Bunu önlemek için, özellikle temizlik yaptığınız zamanlarda, ama normalde de sık sık, ortamları havalandırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hepimiz biliyoruz ki, kilo almak sakıncalı, ama kilo vermek yararlıdır… Fakat, zayıflamak alerjik kişilere çok da iyi gelmez. Çünkü, zayıflayan kişinin vücudunda depolanmış olan yağ yakılır; ve yakılan yağ içerisinde bulunan, zararsız halde bekleyen kimyasallar kana; ve vücudun diğer organlarına karışarak, zarar vermeye başlar. Bu nedenle, ne kilo alın, ne de sonrasında aldığınız kiloyu vermek için savaşın… En ideal olanın ideal kilo olduğunu unutmayın.

Alerjiyi Ne Geçirir? Alerjiyi Ne Keser? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası