Zika Virüsü

Bu yazımızda sizlere kısaca Zika virüsü ile ilgili bilgilerden söz ederek, özellikle hamile olan, ya da olmayı planlayan anne adaylarının korkulu rüyası olan zika virüsüne karşı bilinmesi gerekenleri aktaracağız. Zika virüsü nedir, sonuçları nelerdir, kimleri ne şekilde etkiler, kimler zika virüsünden etkilenmez… gibi pek çok sorunun yanıtını yazımız içerisinde bulabileceksiniz:

Zika Virüsü Nedir?

Özellikle hamile kadınların, içinde büyümekte olan bebeğin beyin gelişimini etkileyen zika virüsü, Mikrosefali adı verilen probleme neden oluyor. Bu problem kısaca, bebeğin yaşı, ve cinsiyetine göre kafa çevresinin küçük olması sonucunu doğuruyor, ve anne karnında doğum anına kadar gelişen bebeğin beyni, zika virüsü ile birlikte gelişme geriliğine uğruyor.

Zika virüsü yeni değil, aslında 2015 yılı öncesinden beri var; ve 2015 yılı Mayıs ayı itibari ile de Brezilya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine yayılım göstermiş durumda. Virüs genellikle seyahatler dolayısı ile yayılıyor, bu nedenle, korunmak için alınması gereken en önemli önlem, hamile olan; ya da olmayı düşünenlerin seyahatlerini bir süreliğine ertelemeleri şeklinde belirtiliyor.

Daha önceden zika virüsü geçirmiş olan, ve üzerinden uzun zaman geçmesi ile birlikte hamile kalan kadınların bebekleri bu virüsten etkilenmiyor. Çünkü virüsün kuluçka süresi en fazla 12 gün. Ve 1 hafa içerisinde de vücuttan tüm izleri ile birlikte silinebiliyor. Yani zika virüsünden kurtulmak için geçmesi gereken maksimum süre 19 gün… Bu süre 10 güne kadar da düşebiliyor. Ve kişi bu sırada, bir nevi zika virüsüne karşı bağışıklık kazanmış; yani aşılanmış oluyor, ve bir daha virüsün bulaşması olasılığı söz konusu olmuyor.

Peki zika virüsünden nasıl korunulur, zika virüsü nasıl önlenir? Hemen bu bilgileri de sizinle paylaşmaya başlayalım…

Zika Virüsünden Nasıl Korunulur?
Zika Virüsü Nasıl Önlenir?

• Sivrisineklerin yoğun olarak bulunduğu yerlere seyahat etmeyin.
• Sivrisineklerin çok olduğu yerlerde uzun kollu gömlek, kazak, ve uzun pantolon giyinin.
• Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için sivrisinek kovucular, limon – okaliptus yağı, gibi ürünler kullanın. Hamile kadınlar; ve küçük çocuklar için, bunların kullanım şekli hakkında bilgi sahibi olmayı da unutmayın. Bazı ürünlerin belirli yaş altında kullanımı önerilmemektedir.
• Güneş koruyucu ile birlikte sivrisinek kovucu kullanacaksanız, güneş koruyucuyu önce kullanıp, sonrasında sivrisinek kovucu kullanın.
• Zamanınızı elinizden geldiğince, ama uyurken mutlaka cibinlik içerisinde geçirin.
• Mümkünse kaldığınız odalara, sivrisinek girmesini engellemek adına yapmılmış, telli pencereler; ve içerisinde klima bulunan odalarda konaklayın.

Diyelim ki hamilesiniz; ve zika virüsü bulunan bir ülkeye seyahat etmek durumunda kaldınız. Sonrasında da 14 gün içerisinde, ateş, eklem ağrısı, göz kızarması, döküntü… şikayetleri ile karşı karşıya kaldınız… Hemen size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun, ve seyahatinizden de haberdar olmalarını sağlamayı unutmayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası