Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde artık, hemen hemen her çiftin bebek sahibi olabilmesi mümkün. Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi görerek bebek sahibi olabiliyorlar. Ancak, tüp bebek tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler, ve tüp bebek tedavisi öncesi yapılması gerekenler ile, kadınlarda daha kaliteli yumurta, erkeklerde ise daha kaliteli spermlerin elde edilmesi olanaklı. Bu yazımızda sizlere, kadın, ve erkeklerin tüp bebek tedavisinden önce nelere dikkat etmeleri gerektiğinden söz edeceğiz…

Erkeklerde Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

• Tüp bebek tedavisinin öncesinde geçirilen ateşli hastalıkların, sperm kalitesi üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır; ve tüp bebek tedavisinde elde edilecek şansı azaltma durumu söz konusudur. Bu nedenle, böyle bir durum yaşadıysanız, ateşiniz 39 derece; ya da üzerine çıktı ise, konu hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

• Tüp bebek tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, yapılan sporlardır. Tedaviye başlamanıza üç ay kala, ağır sporlar yapmamalı, sadece günde en çok 4 kilometre koşmalısınız. Bunun daha azı olabileceği gibi, fazlasının olmamasına, sperm kalitesi için dikkat etmeniz gerekmektedir.

• Alkol, sigara; ve buna benzer zararlı alışkanlıklarınız varsa vazgeçmelisiniz.

• Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa, bu ilaçları; ve onları neden kullandığınızı doktorunuza mutlaka anlatmalısınız.

• Tüp bebek tedavisine başlamadan üç ay önce, hamam, ve saunaya da gitmemeniz gerektiğini hatırlatalım…

Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, yumurta kalitesini arttırmak için, özellikle karın bölgesine yönelik ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

• Zayıflamak için diyet programı uyguluyorsanız vazgeçmelisiniz. Bu diyetler, sizin, ihtiyacınız olan vitamin; ve mineralleri alamamanız için önemli nedenler arasında yer alır, ve sağlıklı beslenmenizin önüne geçerler.

• Kafein içeriği bulunan içecekleri günde iki kereden fazla tüketmemelisiniz.

• Sigara, alkol; ve buna benzer alışkanlıkların, yumurta kalitesini düşürmenin yanında, düşük; ve erken doğum riskini arttırma, bebeğin gelişimini olumsuz etkileme gibi problemlere neden olduğunu da unutmamalı; bu nedenle kullanmamalısınız.

Tüp bebek tedavisinin tarihi size belirtilecektir. Bu tarihin bir hafta öncesinde eşinizle birlikte olabilirsiniz. Ancak tedaviye başlamaya üç gün kala, ve tedavi sonrasındaki on gün boyunca eşinizle birlikte olmamanız önerilmektedir. Bu sayede hem sperm, hem de yumurta kalitesi artış gösterecektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası