Hamilelikte Hangi Aşılar Yapılır?

Hamileyken hangi aşılar yapılır? Hamileyken hangi aşılar yapılmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, hamileyken yapılması gereken aşılar ile ilgili bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye çalışacağız. Unutmayın, hem anne adayının, hem dünyadan bihaber annesinin içinde büyümekte olan bebeğin, anne karnında; ve doğum sonrasında sağlıklı olmasını hamileyken yapılması gereken aşılar olanaklı hale getirmektedir. O halde, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Hamileyken yapılması gereken aşıların, kendilerine özgü yararları bulunmaktadır. Örneğin: anne adayının, hamileliği sırasında daha az hastalanması bu aşılarla olanaklı hale gelirken, bebek de doğduktan sonra bu aşılar sayesinde enfeksiyonlara karşı daha korunaklı şekilde dünyaya geliyor. Aşılar bebeği sadece doğumundan sonra değil, doğmadan önce de koruyor. Büyüme geriliği, gelişim problemleri, erken, ya da ölü doğum… gibi pek çok risk, hamileyken yapılması gereken aşılar sayesinde azaltılabiliyor.

Hamilelik öncesinde, anne adayının, bağışıklığının bulunmadığı hastalıklar için aşı yaptırması gerekmektedir. Örneğin, anne daha önce su çiçeği, ya da kızamıkçık geçirmedi ise bunların aşısını hamilelik öncesinde yaptırmalı, ve bağışıklığını bu hastalıklara karşı geliştirmelidir. Hamilelik sırasında da yapılabilecek olan, gelişen bazı olumsuzluklara karşı yapılmasının gerekli olduğu, anne adayı; ya da bebeğe zarar vermeyen aşılar da bulunmaktadır… Örneğin grip aşısı, difteri, tetanoz, kuduz, hepatit B aşıları bu grupta yer almakta olup, gerektiğinde anne adayının aklında herhangi bir soru işareti kalmadan yaptırabileceği aşılardır.

Bazı aşıların ise, çok zorda kalınmadığı sürece hamilelik sırasında yapılmaması gerekmektedir. Bu aşıların isimleri şu şekildedir: Polio, Hepatit A, sarı humma, kolera, pnömokok, boğmaca… aşılarının, çok gerekmedikçe yapılmaması, ancak gerekliliği halinde yapılması önerilmektedir. Peki ya hamileyken yapılmaması gereken aşılar nelerdir? canlı palio, BCG, kabakulak, su çiçeği, kızamık… aşılarının, hamilelik sırasında yapılmaması gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası