Hamileliğin İlk Aylarında Ne Yemeliyim?

Bir kadının hayatının dönüm noktalarından biridir hamilelik. Bu nedenle, hamilelikte beslenme nasıl olmalı sorusunun yanıtı da büyük önem taşımaktadır. Bir kadının aşermesi, aslında o anda vücudunun ihtiyaç duyduğu şeyi acil olarak tüketmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Diyelim ki hamilesiniz; ve kışın ortasında canınız erik istedi… Bunun nedeni, eriğin içeriğinde bulunan bir mineral, vitamin; ya da herhangi başka maddeye vücudun acil olarak gereksinim duymasıdır… Hamileliğin ilk aylarında ne yemeliyim, ve hamileliğin ilk aylarında ne yenmeli sorularının yanıtlarını sizlere vererek, hamilelikte beslenme nasıl olmalı anlatacağız… Ama isterseniz aşerme olayına biraz daha değinelim…

Bir bebeğin anne karnındaki gelişimi, gözle görülmeyen iki hücrenin birleşmesi ile başlar; ve 9 ay içerisinde, elle tutulur, her organı gelişmiş bir bebek dünyaya gelir… Bu nedenle, bebeğin gelişmesi için her koşulun sağlandığı anne karnında, her dakika, gelişmekte olan bebek için çok önemlidir. Ve, bebeğin gelişimi sırasında, anne vücudunda hazır bulunmayan bazı maddelere gereksinim duyulabilir. İşte bu maddeleri annenin canı ister. Aşerme olarak isimlendirilen bu olay, kış aylarında yaz meyvelerinin istenmesi, ya da yaz aylarında kış sebzelerinin istenmesi anlamına gelebilir. Bebek için o anda gerekli olan o yiyeceğin içeriğindeki madde, bebeüğin gelişimine katkıda bulunacaktır.

Bu nedenle hamilelikte beslenme nasıl olmalı sorusunun yanıtları önemlidir. Çünkü, anne adayı yeterli beslenirse, aşerme olayını çok fazla yaşamaz, çünkü bebek için gerekli olan tüm maddeler zaten annenin doğru beslenmesi ile sağlanmış olur… O halde gelin şimdi, hamileliğin ilk aylarında ne yemeliyim, hamileliğin ilk aylarında neler yenmeli, bu bilgileri gözden geçirmeye başlayalım…

Hamileliğin İlk Aylarında Ne Yemeliyim?
Hamileliğin İlk Aylarında Ne Yenmeli?
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamileliğin ilk 3 ayında, her zamankinden 100 kalori daha fazla almanız yeterli olabilir. Ancak, bu değer, diyet yapmayan kişiler için geçerlidir. Diyet yapan anne adaylarının, hamile olduklarını öğrendikleri anda normal beslenme düzenine geçmeleri gerekmektedir. Anne adayının, hamilelik dönemi öncesinde de gereksinim duyduğu bazı vitamin, ve mineraller, hamilelik döneminde daha da fazla önem kazanır. Bu anlamda bazen günlük beslenme yeterli olmayabilir, beslenme takviyesi alımı gerekebilir. Ancak bu konu ile ilgili bilginin, anne adayını, ve bebeğin gelişimini takip eden doktordan alınması gerekmektedir. Malum, hamilelikte ilaç kullanımı çok zararlı olabilmektedir. Aynı durum beslenme takviyeleri için de geçerlidir. Bu nedenle, kullanılacak olan beslenme takviyesinin tavsiyesi doktordan alınmalıdır.

Folik asit, bebeğin hem anne karnındaki bazı deformasyonlara karşı korunması, hem de sağlıklı gelişimi açısından çok önemli olup, yine anne adayını takip eden doktor tarafından, annenin, hamile kalmayı planladığının üç ay öncesinden başlamak kaydı ile hamileliğin ilk üç ayını tamamlayana kadar önerilmesi gereken bir vitamindir. Protein bakımından zengin beslenmesi gereken anne adayının, hamileliğin ilk 3 ayında Kalsiyum da alması gerekmektedir. Bu gereksinimleri karşılamak için bazen besin değeri yüksek şeyler tüketmesi önerilen anne adayının, her ne kadar sağlıklı beslense de, yine takviyeye gerek duyabileceğini belirtmeliyiz.

Hamileliğin ilk aylarında, anne adayında mide bulantısı; ya da yanması da, aşermede olduğu gibi sıklıkla gözlemlenebilir. Bunu önlemek de yine anne adayının beslenmesinin doğru olmasına bağlıdır. Yenmesi tercih edilecek olan besinlerin kokusuz, ve soğuk olması bu anlamda önemlidir. Sık yemesi gereken anne adayının çok fazla şeyi tek seferde tüketmemesi önerilir. Zencefil çayı, hamileliğin ilk aylarında görülen mide bulantısını önlemek adına oldukça etkilidir. Akşam yatmadan en az iki saat önce beslenmenin sonlandırılması gerekir. Anne adayı, kafein alımını kontrol altında tutmalı, asitli, baharatlı, acılı şeylerden kendisini uzak tutmaya olabildiğince özen göstermelidir.

Hamileliğin özellikle ilk aylarında, çiğ balık, çiğ yumurta… tüketilmemeli, içeriğinde ağır metal bulunan büyük balıklardan; ve dip sularda yaşayan balıklardan (ki bunlara ton balığı da dahil) uzak durulmalıdır. Uzak durulması gereken bir diğer grup da, hazır pişmiş et, şarküteri ürünlerinin de içerisinde bulunduğu gruptur.

Güvenli koşullarda saklanmayan süt ürünleri, dondurmalar, pastörize edilmiş süt, yumuşak peynir… gibi, riskli süt ürünlerinden de uzak durması önerilen anne adayının, gerek duyduğu Kalsiyum’u almak için doğal süt ürünlerine yönelmesi önerilmektedir.

Hamile olduğunu öğrenen anne adayı hemen alkol tüketimini kesmelidir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi kafein kullanımı da olabildiğince azaltılmalıdır. Bitki çayları normal koşullar altında sağlıklı olsa da, gebelik; ve emzirme döneminde ne içildiğinin kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle, içeriğinde mate bulunan bitki çayları; ya da karışık olduğu belirtilerek satışan bitki çaylarından, sinamekiden kesinlikle uzak olunmalıdır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası