Gebelikte Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli?

Pek çok kadının, gerek gebelikte kilo alımı, gerekse de bozulan fiziği dolayısı ile bebek sahibi olmak istemediğini görmekteyiz. Ancak, aslında gebelikte kilo almamak için nasıl beslenmeli sorusunun yanıtları bilindiğinde, gebelikte kilo alımı sadece olması gerekenle sınırlı kalır; ve doğum sonrasında zayıflamak için uğraşmak durumunda da kalmazsınız… Peki gebelikte kilo almamak için diyet listesinde neler yer alıyor? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere bu bilgilerden söz edeceğiz…

Gebelikte Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli?

• Gebelikte kilo almamak için diyet listesine hamur işi gıdaları; ve tatlıları eklememelisiniz. Eğer hamur işi yiyecekler tüketmek istiyorsanız, bunların tam tahıllı unlarla hazırlanmasına dikkat etmeli, tatlı tercihini ise sütlü, ve meyveli tatlılardan yana kullanmalısınız.

• Tükettiğiniz ekmeğe de dikkat etmelisiniz. Gebelikte kilo alımını azaltabilmek için tüketeceğiniz ekmek, sadece öğünlerde, az miktarda tüketilmeli; ve beyaz ekmek tercih edilmemeli… Aslında genel olarak kepek ekmeğinin de gebelikte kilo almamak için diyet listesinde yer almaması gerekiyor. Bunun nedeni, hem anne adayının, hem de gelişmekte olan bebeğin, daha çok demir emilimine gereksinim duyması; ve kepeğin bunu engelleyebileceği bilgisidir.

• Gebelikte kilo alımının, olması gerekenden fazla olmaması adına, ne zaman meyve tüketildiğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Meyvelerin sabah; ya da öğle öğünlerinde tüketilmesi, olabildiğince akşam öğününe sarkıtılmaması gerekmektedir.

• Sık, ama az beslenme kuralı, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez kuralları arasında yer alır; ve buna gebelikte de uyulması gerekir. Ancak gebelikte şuna dikkat etmek gerekir: ara öğünler, anne adayının kan şekerinin çok düşmemesi içindir. Yani doyana kadar yenilmemelidir. Ama ana öğünlerde karın tokluğu esastır. Bu nedenle, anne adayının doyana kadar yemesi gerekmektedir.

• İçecek tercihinde, elinizden geldiğince hazır, paketlenmiş içeceklere yönelmemeli; kendi içeceğinizi kendiniz hazırlamalı; ve içerisine şeker eklememelisiniz. Ama hazır içecek tercih etmeniz gerektiğinde de şekerli; ve asitli olanlardan kaçınmalısınız. Tercih etmenizin en çok önerildiği içecek, gebelik döneminde de, genelde olduğu gibi sudur.

• Tüketeceğiniz yemek çeşitleri, et, ya da sebze ağırlıklı olmamalı, bunun yerine, hem et, hem de sebze içerikli beslenmelisiniz. Sebzelerimn içeriğinde bulunan vitamin, mineral, ve life, etin içeriğinde bulunan proteine vücudunuzun gebelik döneminde de, her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır.

• Genellikle anne adaylarına, gebelikte kilo alımını tetikleyici bir telkinde bulunulur: İki kişilik yemek… Ama böyle bir durum söz konusu değildir. Siz bebeğinizin ne kadar çok, ve çabuk gelişmesini isteseniz; ve bunun için çok da yeseniz, o, gelişmesi gereken zamanda, gerektiği kadar beslenecektir. Bu nedenle, olması gerekenden fazla yememelisiniz.

• Gebelikte kilo almamak için nasıl beslenmeli sorusunun yanıtları yanında şunu da belirtmeliyiz ki: Spor, sağlıklı yaşam için ne kadar gerekli ise, gebelik için de o kadar, hatta daha fazla gereklidir. Anne adayının doğum sırasında zorlanmaması adına, hareket etmesi, gün içerisinde olabildiğince yürüyüş yapması gerekmektedir.

• Gebelikte kilo almamak için diyet listesini gözden geçirirken, şunu da belirtmekte yarar var ki, neyi ne kadar yemeniz gerektiğini biz söyleyemeyiz. Yemek miktarınızın, iştahınıza göre olması gerekmektedir.

• Uyuyup uyandığınız saatin de bir düzeni olmalı… Ancak bu sayede biyolojik ritminiz olur, ve böylece, uyanık olduğunuz zamanlarda, fazla yemek yemekten de kurtulmuş olursunuz… Malum, fazla yemek, alınan fazla kalori, ve kilo demektir…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası