Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Pek çok kadın gebelik belirtilerini sadece adet gecikmesi ile değerlendirir. Oysa ki gebelik nasıl anlaşılır sorusunun, adet gecikmesi dışında pek çok yanıtı vardır. Bazı kadınlar hamile olduklarını çok uzun zaman sonra anlarlar; ve gebelik belirtilerini, yaşadıkları strese bağlarlar; ve biz bunun en iyi örneğini geçtiğimiz günlerde bir dizide gördük. Kimi kadınlar ise, aynı evin içerisinde oldukları kişilerden, hamile olduklarını 9 ay boyunca saklayabiliyor; ve aile, doğumu başlamış kadını hastaneye götürdüğünde aslında bebeğin geldiğini öğreniyor… Bu örnek size ilginç gelmiş olsa da yaşanmış olması dolayısı ile sizlerle paylaşmak istedik… Bu durumun nedeni, gerek bazı kadınlar, ama özellikle de erkeklerin, gebelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarını bilmemesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle biz de bu soruların yanıtlarını yazımız içerisinde aktarmak istedik…

Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Gebelik Nasıl Anlaşılır?

• Sabah bulantıları: Genellikle hormonal değişimler nedeni ile ortaya çıkan; ve daha çok hamilelik sürecinin 6. ayı itibari ile başlayan sabah bulantıları, gebelik belirtileri arasında en bilinenlerdendir. Pek çok kadın, hamile olabileceği fikrine, sabah bulantıları ile kapılır.

• Yorgunluk: Gebeliğin oluşmasını sağlayan, sperm – yumurta birleşiminin sonrasında, anne adayının metabolizması baştan sona değişir. Bu durum yorgunluğa neden olabilir. Her kadında bu yorgunluk görülmese de, görülenlerde, gebelik döneminin başlarında hissedilen bu yorgunluk, tüm hamilelik dönemi boyunca hissedilecek yorgunluktan daha fazla olabilir. Bu durum, hamileliğin 12. haftasından sonra değişmeye, kaybolmaya başlar.

• Göğüslerin büyümesi: Bu durumun gelişmesinin nedeni, hem bebeğin beslenmesi için gelişen süt bezeleridir; hem de, anne adayının, doğuma, ve bebeği emzirmeye adapte olan vücudunda, özellikle de göğüs bölgesinde gerçekleşen yağ birikimidir.

• Eklemlerin gevşemesi: Günümüzde her ne kadar yaygın doğum şekli sezaryen ise de, sağlıklı olan doğum şekli normal doğumdur; ve vücut kendini buna göre programlamaktadır. Ve bebek normal doğum sırasında pelvik bölgeden geleceği için de bu bölgenin yumuşaması, buna dair kaslar; ve eklemlerin gevşemesi gerekmektedir. Bunu sağlayan Relaksin hormonu vücut tarafından salgılanır; ama sadece pelvik bölgeyi hedefleyemediği için, tüm vücut eklemleri; ve kaslarında gevşeme gözlemlenir.

• Kilo artışı: Bir kadın eğer ideal kilosunda iken hamile kalırsa, hamilelik sürecinde ortalama 11 – 16 kilo civarında bir artış ile karşılaşabilir. Kilo artışının nedeni hem bebeğin ağırlığıdır, hem göğüslerin büyümesidir; hem de farklı sebepleri bulunabilir. Doktorunuzun kilonuzu takip etmesi; ve almakta olduğunuz kilonun sağlıklı olup olmadığını değerlendirmesi önemlidir.

• Bebeğin tekmelemesi: Anne adayı bunu ilk hissettiğinde, muhtemelen gaz ile karıştıracaktır. Sonrasında, hareketlerin bebek kaynaklı olduğunu anladığında ise, tüm yaşadığı zorlukların onun için değeceğini düşünecektir.

• Bağ dokunun gevşemesi: Genellikle gebeliğin 16. haftası itibari ile gerçekleşen bu durum, anne adayının, kemiklerinde ani sancılar hissetmesi ile fark edilebilir.

• Kasılma: Gebeliğin 12. haftasından sonra hissedilen kasılmalar genellikle, doğuma prova gibi düşünülür. Kramplar, adet sancısından daha şiddetli olabilir. Her kadında görülmez; ve görüldüğünde genellikle normal karşılanır; ama yine de sizi takip eden doktorunuzla durumu görüşmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası