Testis Kanseri Belirtileri

Kadınların yaşamakta olduğu göğüs kanseri kabusu, göğüslerin ayda en az bir kere kontrol edilmesini gerektiriyor. Ve erkeklerde de göğüs kanseri, kadınlarda olduğu kadar sık olmasa da görülüyor. Bu anlamda erkekler kadınlardan şanslı görülüyor. Ama erkeklerde de testis kanseri gibi bir problem var ki bu sorundan dolayı hayatını kaybeden erkek sayısı da her geçen gün artıyor. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor. Bu nedenle testislerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve varsa değişimlerin görmezden gelinmemesi çok büyük önem taşıyor. Peki testis kanseri belirtileri nelerdir? Testis kanseri nasıl anlaşılır? Testis kanseri yayılır mı? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. İlk olarak testis kanseri belirtileri ile başlayalım ve bilgilerimizi sizlerle paylaşalım:

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Testis Kanseri Nasıl Anlaşılır?

■ Testislerde, bezelye kadar; ya da ondan daha büyük yumrular, şişlikler gördüğünüz anda, diğer testisinizi de nazikçe kontrol edin. Ve sakin olun. Bu şişliklerin sadece %4’ü testis kanseri ile sonuçlanır. Ama yine de söz konusu bu yumruların, testis kanseri belirtileri arasında yer aldığını unutmayın. Hemen doktorunuza başvurun. Unutmayın: Kanser, yaş ile alakalı bir durum değildir. Yaş, risk faktörünü arttırmaz; ya da azaltmaz. Gençliğinize güvenip, fark ettiğiniz şeyleri görmezden gelmeyin.

■ Testis kanseri belirtilerinden bir diğeri de, testisin büyüklüğü ya da ağırlığında değişiklik olmasıdır. Zaman zaman bir testis diğerinden daha büyük olabilir; hatta aşağı doğru sarkabilir. Bu normal de karşılanır bir durumdur. Ama eğer sorun gözle görülür nitelikteyse, ağırlık değişimi söz konusu ise hemen bir doktora görünmeniz gerekiyor demektir.

■ Pek çok kişiden duyduğumuz kadarı ile ağrı varsa kanserden korkmamamız gerekir. Ama yine de göz ardı edilmemelidir. Çünkü, genellikle testis kanseri belirtileri arasında ağrı sayılmasa da, her beş testis kanseri hastasından birinde keskin ağrı, testis; ya da testis torbalarında görülmektedir. Bu nedenle ağrıyı dikkate almalısınız.

■ Testislerin şekline, rengine ve dokusuna da bakmanız gerekmektedir. Gözle görmek, elle dokunmak, söz konusu değişimleri anlamanın en iyi yoludur. Herhangi bir değişimden şüphelendiğinizde, zaman geçirmeden doktora başvurmalısınız.

Testis Kanseri Yayılır Mı?

Kanser türlerinin yayılımları elbette ki söz konusudur. Ve bu yayılmaların da belli bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri de gözden geçirelim.

Testis Kanseri Lenf Bezlerine Yayıldıysa Belirtileri:

• Göğüs şişliği
• Yutma zorluğu
• Boyun ya da köprücük kemiğinde şişlikler
• Karın alt bölgesinde çok şiddetli olmasa da ağrı
• Bel ağrısı

Testis Kanseri Ciğerlere Yayıldıysa Belirtileri:

• Nefes alma güçlüğü
• Öksürük

Testis kanseri bazı hormon dengesizliklerine neden olabilir. Söz konusu bu dengesizlikler, göğüslerin hassaslaşması ya da şişmesi durumunu gündeme getirebilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası