Sperm Sayısı Düşüklüğünün Nedenleri

Sperm sayısı azlığı ya da sperm sayısı düşüklüğü, elbette hiç sperm olmamasından daha iyidir; ama çocuk sahibi olmanın önünde de önemli bir engel gibi durmaktadır. Bu nedenle sizlere konu hakkında bilgi aktarımında bulunmak istedik. Elinizden geldiğince, sperm sayısı düşüklüğünün nedenlerini ortadan kaldırabilir ve bu sayede çocuk sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz. Ancak spermlerinizin kaliteli olmasının da, sperm sayısı azlığı çokluğu kadar önemli olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Sperm Sayısı Düşüklüğünün Nedenleri

■ Erkeklerde sperm üretimi Y kromozomu sayesinde olanaklı hale gelmektedir. Ancak bazı durumlarda Y kromozomunun kaybolması durumu söz konusu olabilmektedir. Sperm üretimi böyle bir durumda durur. Ama gelişen tıp, bu halde dahi erkeklere çocuk sahibi olabilme olanağını sunmaktadır. Bazı biyopsi yöntemleri ile testiste hücre araması yapılır ve bulunan bir kaç sperm, tüp bebek yöntemi ile yumurta ile döllenir ve bebek oluşumu sağlanabilir.

■ Sperm sayısı azlığının nedenlerinden bir diğeri ise bebeklik döneminde fark edilebilirse çözümleniyor. Testislerin, vücut dışında bir torba içerisinde saklanması gerekiyor. Çünkü testislerin, vücut ısısından olumsuz etkilenmesi durumu söz konusu ve bu da sperm üretimini olanaksız hale getirebiliyor. Eğer bir yaşına kadar olan erkek çocuklarda, testislerin aşağı inmediği fark edilirse indirilebilmesi söz konusu. Aksi halde durum ciddi hal alabiliyor ve ilerleyen zamanlarda bu durum sperm azlığı ile karşımıza çıkıyor.

■ Sperm düşüklüğünün bir diğer nedeni de hormonların yetersiz olması. Eğer hormonlar doğru zamanda, yeteri kadar, hipofiz bezi tarafından üretilemez ise bu durum beraberinde sperm sayısı düşüklüğünü getiriyor. Çünkü hotmonların üreme üzerindeki etkisi çok büyük.

■ Damarlarda ortaya çıkan bir problem olan varis, testislerde bulunan toplardamarlarda ortaya çıktığında varikosel adını alıyor. Varikosel problemi ile birlikte ortaya çıkan ısı artışı ise beraberinde, sperm azlığını getirebiliyor; çünkü yüksek ısı sperm üretimi dengesinin bozulmasına neden oluyor. Ancak her varikoselin bu tür bir problemi ortaya çıkartmadığını ve bununla birlikte, varikosel tedavisinin gün içerisinde, mikro-cerrah yöntemlerle yapılabileceğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Yani varikosel sorununuz var diye bebek sahibi olamayacağınızı düşünmemelisiniz.

■ Zaman zaman, spermlerin taşındığı kanallarda tıkanıklık problemi de olabiliyor. Bu durum, sperm azlığı söz konusu olmasa bile, spermin kadın yumurtasına ulaşmasını engelliyor ve dolayısı ile bebek oluşumu gerçekleşmiyor. Ancak söz konusu kanal tıkanıklığının, basit işlemlerle açılabildiğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Sigara, alkol ve madde kullanımı da önemli bir problem. Eğer bu gibi maddelerden sadece üç ay dahi uzak kalırsanız, sperm sayısında ciddi artış durumu söz konusu olabiliyor.

■ Uzun süre ilaç kullanımı gerçekleştirdiyseniz, bu ilaçlar özellikle mide, depresyon; ya da vücut geliştirme gibi durumlar için kullanılan ilaçlarsa, sperm sayısı azlığı yine söz konusu olabiliyor. Farklı ilaç kullanımları ile söz konusu sorunun çözümü olanaklı hale getirilebiliyor.

■ Doğal olduğu dolayısı ile kullanmayı düşündüğünüz ya da kullandığınız ürünler de sperm sayısı düşüklüğünün bir diğer nedeni. Özellikle tüp bebek uygulaması yaptırdığınız dönemlerde bu yanlış ürünleri kullanmamanızı öneriyoruz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası