Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat denildiğinde, aklımıza hemen bir hastalık gelmektedir. Ancak aslında prostat, her erkeğin, idrar torbasının yanında yer alan küçük bir salgı bezidir. Prostat büyür; ya da kansere dönüşürse hastalık olarak değerlendirilebilir. Bunun dışında, prostat bir hastalık değil, her erkekte olması gereken bir salgı bezidir. Meninin %20’sinin dışarı atılmasını olanaklı hale getirir. Peki prostatın büyümesini önlemek adına, prostata ne iyi gelir? İlerleyen bölümlerde sizlere, prostata iyi gelen bitkiler ve prostata iyi gelen bitki çaylarından söz edeceğiz.

Prostata Ne İyi Gelir?

■ Brokoli: Amerika ve Avrupa’da çok sık tüketilen brokoli, artık ülkemizde de tüketilmeye başlanmış bulunmaktadır. Hem prostat; hem de idrar yolu iltihaplanmasını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcıdır.

■ Kabak Çekirdeği: İçeriğinde Fitosteroller isimli bir mineral bulunduran kabak çekirdeği, hem kanseri önlemeye; hem de kötü huylu olmasa da prostat büyümesine karşı etkilidir.

■ Yeşil Çay: İçeriğinde Kateşin bulunduran yeşil çayın, prostat kanseri hücrelerini seçtiği ve öldürdüğü belirtilmektedir.

■ Cüce Palmiye Çayı: Prostata iyi gelen bitki çayları arasında cüce palmiye çayı da yer almaktadır. Hem aktarlarda; hem de eczanelerde satışı gerçekleştirilen bu çay, halk arasında prostat çayı olarak da bilinmektedir. İyi ve kötü huylu prostat büyümesine karşı etkilidir. PSA seviyesinin düşmesine yardımı bulunan bu çay, hem prostat iltihaplanması; hem de kasık ağrılarına iyi gelmektedir.

■ Soya Fasülyesi: Prostata iyi gelen bitkiler arasında yer alan soya fasülyesi, prostat hastalarında bulunan SPA’nın seviyesini yarı yarıya düşürmektedir. Bu durum yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

■ Balık Yağı: İçeriğinde Omega-3 doymamış yağ asitlerini bulunduran balık yağı, bu sayede prostat kanserinin büyük ölçüde önüne geçmektedir. Balık yağının içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler de prostat kanseri riskini azaltıcı niteliktedir.

■ Isırgan Otu Kökü: İçeriğinde bulunan bileşenlerle kanserli hücreleri seçip öldürme özelliğine sahip olan ısırgan otu, bunun yanında idrar yollarını temizleme ve sindirim sistemine yardımcı olma etkileri göstermektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası