Prostat Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

Prostatın adını duyan her erken ürperir; ancak pek çok kişi, prostatın her erkekte doğuştan var olduğunu bilmez. Sorun, prostat sağlığının, ilerleyen yaş ve değişen hormonal dengeler dolayısı ile bozulmasından kaynaklanmaktadır. Size vereceğimiz oranlar, prostat sağlığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlayacak nitelikte: Her 12 erkekten sadece birinde prostat kanseri görülüyor. Ancak erkeklerin 50 yaşına gelenlerinin yarısında, 90 yaşına gelenlerin ise %90 gibi çok ciddi bir oranında, prostat büyümesine bağlı iyi huylu tümör görülüyor. Her tümörün kanser demek olmadığını zaten hepimiz biliyoruz. Tümörler sadece, iyi huylu mu kötü huylu mu öğrenmek adına araştırmaya tabii tutuluyor. Peki prostat sağlığı için nasıl beslenmeli? Sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde, prostat kanserini önleyen besinlerden söz edeceğiz.

Prostat Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

Genetik ve yaş prostat sağlığı için etken ancak bunun yanında, A D vitamini değerleri, yağlı beslenme ve hormonal dengeler prostat sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu nedenle prostat kanserini önleyen besinlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü beslenmeye dikkat ederek prostat sağlığının korunması, biraz önce saymış olduğumuz etkenleri de göz önünde bulundurursanız mümkün.

■ Domates: İçeriğinde, güçlü antioksidan özelliği bulunan ve vücut tarafından üretimi gerçekleşmeyen likopen bulunduruyor. Yapılan araştırmalar, likopen tüketimi gerçekleştiren erkeklerde iyi huylu prostat büyümesinin azaldığı ve prostat kanseri riskinin de azaldığı yönünde.

■ Zerdeçal: Bitkisel sarı altın olarak isimlendirilen zerdeçal, genellikle soğuk algınlığı, iltihap gibi problemlerin giderilmesinde kullanılıyor; ancak kanser üzerinde de olumlu etkilerinin bulunduğu görülmüş durumda Söz konusu tümör kötü buylu ise büyümesini ve kemik yayılımını önleyen bitki zerdeçalı sadece prostat sağlığı için değil, sağlıklı yaşam için olabildiğince sık tüketmeye çalışın.

■ Nar: İçeriğinde hem yoğun miktarda antioksidanlar; hem de bitkisel besinler bulunduran narın hem meyveleri hem de suyu prostat sağlığı için önemli etkilere sahip. Kanser hücrelerinin çoğalmasını ve kanser hücrelerinin gelişimini sağlayan damar oluşumunu önleyen nar aynı zamanda kanser hücreyi ölümünü de hızlandırıyor. Bu nedenle, kabuğunun soyulmasındaki zorlukları bir kenara atıp nar yemek, nar suyu içmek çok önemli.

■ Somon: İçeriğinde Omega-3 yağ asitlerini bulunduran somon balığı, prostat kanseri oluşma riskini azaltır; var olan prostat kanserinin ilerleme hızını yavaşlatır. Ailenizde prostat kanseri hikayesi varsa dahi, evrelerinin ilerlemesini sizin için durdurma özelliği gösteren, prostat kanserini önleyen besinlerden biridir somon ve onun gibi balıklar. Haftada bir kere dahi olsa mutlaka tüketmelisiniz.

■ Yeşil Çay: İçeriğinde polifenol bulunduran güçlü bir antioksidan olan yeşil çayın, prostat kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruma etkisi olduğu bilinmektedir. Kanser hücrelerinin programlı ölümünü hızlandıran; kanseri tetikleyen enzimlerin üretimini baskılayan yeşil çay, bağışıklık sistemin güçlendirerek bazı bakteri ve virüslerin ölümünü de olanaklı hale getirmektedir.

■ Kabak Çekirdeği: Prostat sağlığına faydası bilinen bir diğer besin de kabak çekirdeğidir. İyi huylu prostat büyümesi dahi kabak çekirdeğinin kullanımı ile önlenebilir niteliktedir ve kabak çekirdeği bunu, içeriğinde bulunan yağların hormonlar üzerindeki etkisi ile gerçekleştirmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası