Erkeklerin Ömrü Neden Kısa? Erkek Sağlığı Nasıl Korunmalı?

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama erkek ömrü 69 yıl iken, ortalama kadın ömrünün de 74 yıl olduğu belirtiliyor. Peki ortalama erkek ömrü neden ortalama kadın ömründen daha kısa, erkek ömrü neden kısa? Erkek sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunuyor, ve eğer erkek sağlığı açısından bu konulara dikkat edilecek olursa, ortalama erkek ömrünün uzaması durumu söz konusu oluyor. O halde erkek sağlığını önemli ölçüde etkileyen bu bilgilere birlikte göz atalım:
Erkeklerin ömrü neden kısa sorusunun yanıtları arasında ilk olarak koroner kalp hastalıklarından söz etmek gerekiyor. Peki erkek sağlığı adına yapılan hangi yanlışlar koroner kalp hastalıklarını gündeme getiriyor, ve erkeklerin ömrü neden kısa sorusuna yanıt oluşturuyor? Erkek sağlığını en çok tehdit eden unsur yanlış beslenme; bu nedenle hem diyabet, hem de yüksek tansiyon sorunu gündeme geliyor. Bunun yanında, erkeklerin ömrü neden kısa sorusunun yanıtları arasında hareketsizlik de yer alıyor. Ve erkek sağlığının tehditçisi olan diğer bir unsur da alkol, ve sigara kullanımı…
Ortalama erkek ömrünün uzatılması adına dikkat edilmesi gereken diğer konu da, kişinin, kanser riskine karşı sürekli olarak kontrolü elinde bulundurması. Erkek sağlığının korunması adına, sigara ve alkolden de olabildiğince uzak durulması gerektiği unutulmamalı. Bununla birlikte unutulmaması gereken diğer bir konunun da sağlıklı beslenme olduğunu bilmelisiniz. Bunun için, sağlığınız ile ilgili gerekli taramaları düzenli şekilde gerçekleştirerek, elde edilen sonuçlarla birlikte nasıl beslenmeniz gerektiğini bir diyetisyenden öğrenmelisiniz. Sporun da erkek sağlığını koruyan başka bir unsur olduğu unutulmamalı, ancak yapılan sporun da sağlık durumuna göre düzenlenmesi gerektiği bilinmelidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası