Erkeklerde Kısırlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kısırlık, son zamanların en yaygın sorunlarından bir tanesi ve dünya genelinde ortalama 70 milyon çift bu sorunla baş etmeye çalışıyor. Ve bunun %40’ı erkeklerde kısırlık dolayısı ile ortaya çıkıyor. Bazı hastalıklar, yanlış beslenme ve yaşam koşulları erkeklerde kısırlık nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sizlere ilerleyen bölümlerde hem erkeklerde kısırlık nedenlerinden; hem de erkeklerde kısırlığa yi gelen yiyeceklerden söz edeceğiz. Sizin de hakkınız çocuk sahibi olmak.Erkeklerde kısırlık hakkında her şeyi bilerek bu problemden kurtulabilirsiniz.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Evli çiftler, herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan, bir yıl boyunca düzenli olarak ilişkiye giriyor; ama kadın bir türlü gebe kalamıyorsa, bu durumda kısırlıktan söz edilmektedir. Erkeklerde kısırlık nedenleri birden fazladır. Bunlardan bazılarını sıralamak istersek:

■ Sperm kanal darlığı
■ Sperm fonksiyon bozukluğu
■ Enfeksiyonlar
■ Varikosel
■ Genetik hastalıklar
■ Hormonal dengesizlikler
■ Alkol bağımlılığı
■ Sigara alışkanlığı
■ Yaşın ilerlemesi
■ Sağlıklı olmayan yaşam koşulları ve beslenme

şeklinde özetleyebiliriz.

Belirtmiş olduğumuz erkeklerde kısırlık nedenlerinden pek çoğu, spermlerde fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır. Vücudumuzun metabolizması yavaşladığında, spermlerin fonksiyonlarında da bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Kaliteli spermlerin kalitesiz hale gelmesi, erkeklerde kısırlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Genellikle yağlı gıdalarla beslenmek, trans yağ asitleri, doymuş yağlar tüketmek, testislerdeki yağ metabolizmasının bozulmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte obezite, sperm kalitesini bozar ve erkeklerde kısırlık söz konusu olmasa bile, doğacak bebeğin sağlıklı gelişiminin önüne geçer.

Erkeklerde kısırlık, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları ile bu kadar alakalı olduğuna göre, sağlıklı beslenme ile sorunun daha kolay çözülmesi söz konusu olabilir demektir. Peki erkeklerde kısırlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Erkeklerde Kısırlığa İyi Gelen Yiyecekler

Her şeyin öncesinde, işlenmiş etlerin, yani, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünlerinin, erkeklerde kısırlık adına zemin hazırladığını belirtelim. Tatlılar ve soya ürünlerinden de uzak durmanız gerekmektedir. Bu yiyecekler içeriklerinde, atık hormonlar, doymuş yağ asitleri ve koruyucu maddeler bulundururlar. Söz konusu bu maddeler dolayısı ile vücutta serbest radikaller artar ve sperm kalitesi düşer.

Erkeklerde kısırlığa iyi gelen yiyecekler arasında, soğuk denizlerde yaşayan balıklar, taze sebze ve meyveler ile yeterli miktarda et tüketiminden söz etmek gerekmektedir. İçeriğinde Karnitin ve Coenzyme Q bulunduran yiyeceklerde erkeklere kısırlığa iyi gelen yiyecekler arasında sayılabilir. Peki nedir bunların listesi?

• Yerfıstığı, susam, karnabahar ve brokoli gibi yağlı yiyecekler
• Buğday ve buğday ürünleri
• Sebze ve meyveler
• Organik kümes hayvanları
• Balık; ama özellikle de soğuk denizlerde yaşayan balıklar
• Süt ve süt ürünleri
• Kırmızı et ve et ürünleri ama özellikle kuzu eti

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası