Erkeklerde Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser, çağımızın önemli hastalıklarından ve bizler, bu gerçeğin farkına vararak bilinçli yaşamalıyız. Kanser belirtilerini bilir ve bu belirtilerle karşılaştığmızda onları önemsersek, kanserin erken teşhisini kolaylaştırmış oluruz. Böylece, hem yaşam şansı artar; hem de tedavi kolaylaşır… Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, erkeklerde kanser belirtilerinden söz ederek, erkeklerde kanser belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. İşte, erkeklerde en sık görülen kanser belirtileri:

Erkeklerde Kanser Belirtileri Nelerdir?

■ Sık sık, nedeni belli olmayan yorgunluklar yaşıyorsanız ve vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı hissediyorsanız, bu durumun, erkeklerde kanser belirtileri arasında yer aldığını bilmeli, ciddiye alarak en kısa zamanda doktora başvurmalısınız. Yorgunluk hali zaman zaman hepimizde olur; ama sebepsiz ise ve süreklilik arz etmeye başladıysa dikkatli olmak gerekir.

Kanser Nasıl Anlaşılır?

■ Prostat kanseri, erkeklerde sık görülmektedir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla prostat kontrolü yapılması önerilmektedir. Ve bir diğer bilgi de, genellikle yaşı 50’nin üzerinde olan erkeklerin sık idrara çıktığıdır. Şimdi bu iki bilgiyi birleştirelim: Bir erkek, eğer sık idrara çıkıyor ve idrarının kıvamının koyu olduğunu görüyorsa, prostat kanserini hatırlayarak, bir kontrol yaptırmalıdır.

■ Erkeklerde kanser belirtilerinden bir diğeri de, nedeni belli olmayan hızlı kilo kaybıdır. Nedeni belli olmayan hızlı kilo kaybı sadece kanser değil, tiroit hastalıklarının da habercisi olabilir; ama siz yine de durumu olasılıklara bırakmamalı, en kısa zamanda bir doktora kontrole gitmelisiniz.

Çocuklarda Kanser Belirtileri

■ Cilt kanseri de, prostat kanseri gibi sık görülen kanser çeşitleri arasında yer almaktadır. Kanser belirtileri arasında ise, ciltte fazla oluşan lekelenmeler ya da var olan lekelerin boyutunun büyümesinden söz edilmektedir. Bu nedenle, cilt kanseri bu gibi durumlarda akla gelmeli, bir Dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

■ Erkeklerde kanser belirtilerinden bir diğeri de, vücutta sürekli yükselen ateştir. Aslında yüksek ateş, vücutta var olan iltihap belirtisi olarak da görülebilir. Ama biraz önce de dediğimiz gibi, kanser, olasılıklara bırakılabilecek bir hastalık değildir. Erken teşhisin ciddi yararları bulunmaktadır.

Kansere Neden Olan Yiyecekler

■ Erkeklerin sigara ve alkol kullanma oranları kadınlardan daha fazladır. Ve bu iki zararlı alışkanlık, boğaz kanserine neden olmaktadır. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yokken, bir anda yutkunmakta zorlanmaya başladıysanız, hatta bununla birlikte kusma ve kilo kaybı da söz konusu ise, mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

■ Göğüs kanserinin sadece kadınlarda olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Erkeklerde de, nadir de olsa görülen göğüs kanseri, “Ben kadın değilim…” yanılgısı ile dikkate alınmadığı için daha önemli sorunlara da neden olmakta ve teşhisi geciktirmektedir. Bu nedenle, herhangi bir değişim; ya da kitle varlığı fark ettiğinizde, mutlaka bir Genel Cerrah kontrolünden geçmeniz önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası