Şekeri Düşüren Yiyecekler

Beslenme ile yakından ilişkili olan şeker hastalığı, şekerin düşmesi ve yükselmesi durumunda olumsuz pek çok sonucu beraberinde getirebilir. Şeker hastalığında beslenmeye, kişi şeker hastası olduğunu biliyorsa zaten dikkat ediyordur. Ancak bilinmeyen şeker hastalığında, beslenmeye dikkat edilmemesi de gayet doğal bir durumdur. Şeker hastalığının belirtileri zaten tipiktir ve biraz sonra sizlere bu belirtilerden söz edeceğiz. Bu belirtilere sahipseniz, bir uzmanla görüşmeniz önerilmektedir. Ayrıca, şekeri düşüren yiyecekler ve şekeri yükselten yiyeceklerden de söz edeceğimizi belirtmeden geçmemeliyiz.

Şeker Hastalığının Belirtileri

■ Ağız kuruluğu
■ Sürekli su içme isteği
■ Aniden öfkelenmek ya da sık sık sinirlenmek
■ Sürekli kendini yorgun hissetmek

Şeker hastalığının tipik belirtilerini kendinizde gözlemliyorsanız, mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Ani düşen ya da yükselen kan şekerinin vücudunuza çok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu gibi sorunları önlemek adına da, şeker hastalığında beslenme çok önemlidir. Şekeri düşüren yiyecekler ve şekeri yükselten yiyecekler mutlaka bilinmelidir.

Şekeri Düşüren Yiyecekler

■ Keten Tohumu: İçeriğinde hem yüksek miktarda lif; hem de Omega-3, Omega-6 yağ asitlerini bulunduran keten tohumu, hem sağlığın genel halini iyileştirmesi; hem de yüksek kan şekerini düşürmesi dolayısı ile tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır.

■ Tatlı Patates: Glisemik indeksi düşük olan tatlı patates yendiğinde, kan şekerini yavaşça yükseltir; sonrasında da uzun süre aynı seviyede kalarak, açlık hissini ortadan kaldırır.

■ Elma Sirkesi – Limon: Elma sirkesi de limon da asitli yapıları ile bilinirler. Özellikle karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerle birlikte tüketilmeleri halinde, kan şekerinin dengede kalmasını olanaklı hale getirirler.

■ Lahana: Lahana hem şekeri düşüren yiyecekler; hem de kontrol altına alan bitkiler arasında yer almaktadır. Bu anlamda lahana kürü uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, lahananın dış yapraklarından biraz almak ve sonrasında klorsuz suyun içerisine atarak 15 dakika kaynatmaktan ibarettir. Sonra suyu süzüp ılımasını sağlayın. Ardından da ister aç, isterseniz de tok karna bu suyu her gün için. Kan şekerinizin dengede kaldığını göreceksiniz.

Bunların dışında, glisemik indeksi düşük olan yiyeceklerin, şekeri düşüren; ya da en azından yavaş yükselten yiyecekler olduklarını belirtmeliyiz.

Bunlara ek olarak bir de şekeri yükselten yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler, şeker hastası kişiler tarafından kesinlikle tüketilmemelidirler. Dilerseniz bir de şekeri yükselten yiyecekleri gözden geçirelim:

Şekeri Yükselten Yiyecekler

■ Patlıcan
■ Havuç
■ Bezelye
■ Buğday
■ Çavdar
■ Az yağlı yoğurt
■ Kuru kayısı
■ Armut
■ Soğan
■ Yeşil fasülye
■ Marul
■ Elma
■ Şeftali
■ Greyfurt
■ Erik
■ Kiraz
■ Biber
■ Domates
■ Mantar
■ Lahana
■ Karnabahar
■ Kabak
■ Müsli
■ Az yağlı süt
■ Brokoli
■ Soya sütü

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası