Diyabette Dikkat Edilmesi Gereken Hastalıklar

Bu yazımızda sizler için, diyabette dikkat edilmesi gereken hastalıklardan söz ederek, diyabetik ketoasidoz, hiperozmolar nonketotik koma; ve hipoglisemi koması hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Diyabet hastaları eğer beslenme, ve yaşam tarzlarına dikkat eder, tedavilerini aksatmaz iseler kaliteli yaşamdan kendilerini çekmelerine gerek yoktur. Ancak, dikkat etmeleri gereken bu durumlar geliştiği anda, acil müdahale gerektireceğini de unutmamalı, bu nedenle, söz konusu durumlara karşı bilinçli olmalıdırlar. İşte bu nedenle, diyabette dikkat edilmesi gereken hastalıkları sizler için anlatmak istedik…

Diyabetik Ketoasidoz Nedir?

Daha çok Tip 1 diyabet hastalarında görülen diyabetik ketoasidozun görüldüğü 4 kişiden 1 tanesi genellikle çocuktur. Ancak Tip 2 diyabet hastalarında da görüldüğünü belirtmeden geçmemeliyiz.

Diyabetik Ketoasidoz Nedenleri

• İnsülin alımı gerçekleştiren hastaların, bilerek, ya da bilmeyerek, kalem; ya da enjektörün bozulması dolayısı ile insülini hiç almaması, ya da olması gereken miktardan az alması, diyabetik ketoasidoz nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

• Hastanın enfeksiyon almış olması da bu probleme neden olabilir, enfeksiyonun idrar yolları, ya da solunum yollarında, veya vücudun farklı bir bölgesinde bulunması önemli değildir, önemli olan, enfeksiyonun vücutta bulunmasıdır.

• Safra kesesinde taş bulunması, kişinin alkol alıyor olması, vücutta gereğinden fazla yağ bulunması… gibi nedenlerden dolayı meydana gelen pankreas iltihabının sebep olduğu akut pankreatit, problemin bir diğer nedenidir.

• Kronik böbrek yetmezliğinin söz konusu olmasına bağlı olarak ortaya çıkan üremi tablosu

• Hastada, diyabete ek olarak kalp yetmezliği söz konusu ise; ve buna bağlı Digoksin kullanımı gerçekleştiriliyorsa, kullanımın fazla olması sonucu ortaya çıkabilen Digoksin zehirlenmesi

• Tüm bunlara ek olarak, diyabetik ketoasidoz nedenleri, bilinmeyen problemlere bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Diyabetik Ketoasidoz Belirtileri

• Her zamankinden fazla su içme
• Her zamankinden sık idrara çıkma
• Hastanın kendini güçsüz hissetmesi
• Kas ağrıları
• Mide bulantısı, ve kusma
• Yemek yememe isteği, ya da yiyememe dolayısı ile ortaya çıkan iştahsızlık
• Baş Ağrısı
• Karın ağrısı
• Şuur kaybı

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Durumun farkına varıldığı anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Diyabette dikkat edilmesi gereken hastalıkların en önemlisidir; ve acil müdahale gerektirir. Hasta, problemin gelişmesi sırasında şekeri enerjiye dönüştürememektedir. Bu nedenle tehlikelidir. Sağlık kuruluşuna başvurana kadar, olabildiğince sık su tüketilmesi gerekir.

Enerji olarak şekeri kullanamayacak olan vücut, bunun yerine, gereğinden fazla yağ yakımı gerçekleştirir. Söz konusu durumda ketonlar ortaya çıkar; ve içeriklerinde yoğun oranda asit bulundururlar. Bu asitler, vücudun asit – baz dengesini asit yoğunluklu hale getireceği için, hastanın komaya girme riski bulunmaktadır.

Diyabetik ketoasidozun önemini unutmaması gereken hastaların dikkat etmesi gereken nokta, yanlarında idrardaki aseton miktarını ölçüm cihazı, ve şeker ölçüm cihazlarını taşımalarının gerekliliğidir. Biraz önce sözünü ettiğimiz diyabetik ketoasidoz belirtilerinin hissedilmesi durumunda, idrar ölçümü yapılır, ve olması gereken seviyelerin bulunmadığı görülürse, ilk müdahale için daha çabuk hareket edilmiş olabilir.

Şeker değeri 300 mg üzeri ise, idrarda aseton tespit edildi ise, sağlık kuruluşuna gitmek için zaman kaybedilmemelidir. Bunu yapamayacak olanlar çok su içmeli, bu arada 4 – 10 ünite arası kristalize insülin uygulamalıdırlar. Ancak günümüzde, 112 acil servis araçlarının çok hızlı çalıştığını, ve sağlık kuruluşuna gitmemek için çok da önemli bir neden bulunmadığını da hatırlatmak isteriz.

Hiperozmolar Nonketotik Koma, Hipoglisemi Koması —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası