Dişleri Temizleyen Yiyecekler

Beslenme ağızda başlar, sindirim ise bağırsaklarda son bulur. Yaşamımızı sağlıklı şekilde idame ettirebilmek istiyorsak sindirime konu olan tüm organlarımıza iyi bakmamız gerekiyor. Emin olun ki bana olmaz dediğiniz şeyler, ancak başınıza geldiğinde yaratmış oldukları sorunları daha iyi anlayabiliyorsunuz ve sonrasında da iş işten geçmiş oluyor. Bu nedenle diş temizliğine önem vererek işe başlayın. Yediğimiz – içtiğimiz her şeyin diş sağlığı üzerinde etkisi olduğunu unutmayın. Kahve, şekerli ve gazlı yiyecek ve içecekler, dişlerin sararmasına ve çürümesine neden olabilmekle birlikte, sadece diş sağlığını değil; etkileyici gülüşlerimizi de elimizden alıyor. Bununla birlikte, dişleri temizleyen yiyecekler de mevcut. Diş temizliği için her gün diş ipi kullanmak ve dişlerimizi en az günde iki kere fırçalamak durumundayız. Ama bir de diş temizleyen yiyecekleri masamızda bulundurup, onların diş fırçası benzeri etkilerinden yararlanmalıyız: dişleri beyazlattıklarını da unutmamak gerek elbette.

Dişleri Temizleyen Yiyecekler

■ Havuç – Kereviz: Hem havuç, hem de kerevizin içeriğinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Ve lif dişlerin çürümesini önleme özelliğine sahiptir. Ancak havuç ve kerevizin diş temizliğine olan bu katkısından yararlanmak için onları çiğ olarak ve çiğneyerek tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Belki de kerevizin tadına dayanmanız biraz zor olabilir.

■ Yoğurt: Sütün içeriğinde bulunan Protein ve Kalsiyum, diş minesinin daha güçlü olmasını sağlar ve diş çürüklerinin önüne geçer. Yoğurdun içeriğinde de aynı bileşenler bulunmaktadır. Ama yoğurt ve sütün diş sağlığına olan katkılarından yararlanmak için onları şekersiz tüketmeniz gerekmektedir. Aksi halde dişlerin çürümesine neden olan bakterilerin çoğalması durumu söz konusu olacaktır ve bu durum dişlerinize yarar değil zarar olarak geri döner.

■ Elma: Dişleri temizleyen yiyecekler arasında yer alan elmada da lif içeriği yüksek oranda bulunmaktadır. Ve elma sadece diş temizliği üzerinde değil, diş çürüklerini önleme konusunda da başarılıdır. Bununla birlikte sağlıklı sindirim sistemi için de gereklidir. Vücudun pH seviyesine de en yakın meyve olan elmayı, her gün en az bir tane olacak şekilde tüketmelisiniz.

■ Maydanoz: Maydanozun anti-bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Dişlerinizi fırçalamaya fırsat bulamadığınız zamanlarda maydanoz çiğneyebilir, diş temizliğine olan katkısından ve bakterileri giderme etkisinden yararlanarak diş beyazlatma ve plak oluşumunu önleme etkilerini değerlendirebilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası