Dişlere Zarar Veren Şeyler

Güldüğünüzde görünmesini istediğiniz bembeyaz dişleriniz varsa, dişlere zarar veren yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor demektir. Aksi halde, o tüketmekten çok keyif aldığınız bazı besinlerin, gülüşünüze zarar vermesi sonucunu kendi ellerinizle hazırlamış olursunuz. Peki dişlere zarar veren şeyler nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, dişlere zarar veren besinlerden söz etmeye çalışacağız.

Dişlere Zarar Veren Yiyecekler

■ Patlamış Mısır: Özellikle sinemada tüketimi tercih edilen patlamış mısırı evde; ya da sahilde de rahatlıkla tüketiriz. Hele bir de yağı ve tuzu bol olursa… Ancak patlamamış olan mısırların da arada kaynadığını unutmamamız gerekir. İşte bu durumda, çiğnemeye çalıştığımız patlamamış mısırlar, özellikle zayıf olan dişlerin aşınmasına neden olmaktadır.

■ Domates: Turunçgiller gibi domatesin de içeriği asitlidir. Ve bu asit, dişlere zarar verebilmekte; en azından diş hassasiyetine neden olabilmektedir. Sadece taze domates de değil, domates soslarının da aynı hassasiyete neden olabileceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Patates: İçeriğinde yüksek oranda nişasta bulundurması dolayısı ile dişlere zarar vermekte olan patatesi bir kenara bırakıp nişastadan söz etmek istersek: Nişastanın diş aralarında kalması durumu söz konusudur. Ve dolayısı ile tükürük ile karışır. Şekere dönüşür. Söz konusu bu şeker de çürüklere sebebiyet verir. Söz konusu nişasta diş aralarında yerleştiğinde diş taşlarına da neden olabilmektedir.

■ Cips: Ağızda bulunan tükürükle birleştiğinde cipsler de Glikoza dönüşürler. Bu glikoz dişlerde çürümelere neden olabilir. Aynı zamanda plaklara sebebiyet verdiğini de unutmamak gerekir. Zaten içeriğinde trans yağ bulunduran cipsler sağlık açısından zararlı iken, dişlere zarar veren şeyler arasında da yer almaktadır.

■ Sakız: Dişlere zarar veren besinler arasında sakız da yer alır. Sadece şekerli değil, şekersiz sakız da dişler için zararlıdır; yani sağlıklı dişler için sakız çiğnememek gerekir. Çünkü: Ağız içinde bulunan tükürük salgısını arttıran sakız, aynı zamanda ağız içindeki alkali miktarını da arttırır ve bu durum hem dolgulara zarar verir; hem de diş taşı oluşumuna neden olur.

■ Çay: Çayın içeriğinde Flor bulunmaktadır. Söz konusu Florun fazlasının diş sağlığı açısından çok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle günde dört bardaktan fazla çay tüketmemelisiniz. Aksi halde siş yapısında bozulmalar söz konusu olacaktır.

■ Beyaz Şarap: Beyaz şarabın, diş tabakaları üzerinde olumsuz etkisi bulunur ve bu, diş hassasiyetinin ortaya çıkması anlamını taşıdığından dolayı da beyaz şaraptan uzak durmanız gerektiği anlamını taşımaktadır.

■ Yaban Mersini: Sağlıklı bir antioksidan içeriğe sahip olan yaban mersininin aslında dişlere bir zararı yoktur. Ancak mavi rengi, çok yenmesi halinde dişlerde renk kalıntısına neden olabilmektedir.

■ Kırmızı Şarap: Dişlere zarar veren bir diğer içecek de kırmızı şaraptır. Söz konusu zarar sadece, tıpkı yaban mersininde olduğu gibi, renk değişiminden ibarettir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası