Diş Sağlığını Bozan Etkenler Nelerdir?

Pek çoğumuz, diş sağlığına nelerin zarar verdiğini biliyor; ama diş sağlığını bozan etkenler; ve diş sağlığını bozan yiyeceklerden yine de vazgeçmiyoruz. Ancak, biz bu yazı ile, üzerimize düşen görevi yapıp, sizlere yine de, pek çoğunu bildiğiniz, diş sağlığını bozan etkenler nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Diş sağlığını bozan etkenler nelerdir kısaca gözden geçirmeye başlayalım…

Diş Sağlığını Bozan Etkenler Nelerdir?

• Sigara: Sağlığa zararları her zaman dile getirilen sigaranın diş sağlığına olan olumsuz etkilerini de unutmamak gerekiyor. Başta ağız kokusuna neden olan sigara, sonrasında diş; ve diş eti sağlığını tehdit eden etkiler gösteriyor.

• Alkol: Diş plağı, ve asit, diş sağlığına zarar vermektedir. Bu tehdit ise, tükürük salgısı ile en aza indirilebilmektedir. Ağız kuruluğu, tükürük salgısının olmaması; ya da az olması anlamına gelir ki bu da, hem plakların; hem de asitin ağızda, savunmaya maruz kalmadan istediği gibi etkiler yaratmasına sebep olmaktadır. Alkol, ağız kuruluğuna neden olan, dolayısı ile tükürüğü azalttığı için diş sağlığını bozan etkenler arasında yer almaktadır.

Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Meyve suları: Meyve sularının pH değeri genellikle 2.5’tir. pH değeri 7’nin altına olan şeyler ise diş sağlığına olumsuz etki göstermektedir. Bu nedenle meyve sularının, diş sağlığını bozan etkenler arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

• Limon: Biraz önceki pH değeri düşüklüğüne limon da takılır; çünkü limonun pH değeri 2’dir. Asitli olması dolayısı ile de diş sağlığını bozan etkenler arasında yer aldığını belirtebiliriz…

• Kola: İçeriğinde şeker iie birlikte, sitrik asit, ve fosforik asit bulunduran kola, en zararlı içecekler arasında yer almaktadır.

• Enerji içeceği: Kola gibi, içeriğinde hem şeker, hem de sitrik asit bulundurması dolayısı ile diş sağlığına zarar vermektedir.

Keçi Sütünün Faydaları

• Yapışık yiyecekler: Diş sağlığını bozan yiyecekler arasında, jelibon, lokum gibi, yapışkan etkili yiyecekler de yer almaktadır. Bu gibi şekerleme, ve tatlıların içeriğinde şeker; ve sitrik asit bulunduğu için, olumsuz etkileri söz konusudur.

• Kuru meyveler: İçeriğinde Karbonhidrat bulunduran kuru meyveler, yapışkan olmaları dolayısı ile ağız içinde uzun süre kalırlar. Siz de eğer, kuru meyve yedikten sonra dişlerinizi fırçalamaz iseniz, bu durum dişlerinizin çürümesine neden olacaktır.

• Buz: Hem sert, hem de çok soğuk olan buz çiğnediğinizde, özellikle ağzınızda eski büyük dolgularınız varsa, bunlar kırılabilir; ve dişleriniz kamaşabilir. Bu nedenle, buz çiğnemeniz önerilmemektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası