Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Bizler genellikle sağlığı ile bir problem olduğunda ilgilenme hatasını yapan bireyleriz. Aynı hataya diş sağlığı konusunda da düşüyor; sonrasında da güzel gülüşlere sahip olmak adına, bize ait olmayan dişleri bizimmiş gibi benimsiyoruz. Oysa ki beslenme dişlerde başlıyor. Ve en güzel yapılan diş bile size kendi dişiniz olduğu izlenimini vermiyor. Bu nedenle diş sağlığımızı, bozulmadan önce korumaya almamız gerekiyor. Peki diş sağlığı için ne yapmalıyız? Diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtları:

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Diş Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

■ Diş sağlığının bozulmaması adına, dişlerinizi en az günde iki kere fırçalayın. Bunun yanında diş ipi de kullanmayı ve ağız bakım suyu ile gargara yapmayı ihmal etmeyin.

■ Diş fırçasının orta sertlikte olmasına dikkat edin. Ancak bu şekilde diş etlerine ve diş minesine zarar vermeden dişlerinizin temizliğini yapmış olursunuz.

■ Bir diş fırçasını en fazla üç ay kullanın, sonrasında yeni diş fırçası kullanmaya başlayın. Aksi halde fırça üzerinde üremeye başlayan bakterilerin, diş sağlığına olumsuz etkileri olacaktır.

■ Kullandığınız diş fırçasının mutlaka size ait olduğundan emin olun. Başkasına ait diş fırçası kullanımı yanlıştır. Kişisel bakım ürünleri kesinlikle kişinin kendisine ait olmalıdır ve diş fırçası kişisel bakım ürünüdür.

■ Diş hekiminizden diş macunu önerisi isteyin. Dişlerin çürümesini önleyen diş macunu kullanırsanız, diş sağlığınız daha uzun süre iyi durumda kalır.

■ Dişlerinizi, makas ya da bıçak gibi kullanmamalısınız. Sert cisimleri dişlerinizle kesmeye çalışmanızın size çok olumsuz etkileri olacaktır. Bu nedenle, kesinlikle bant, paket, ambalaj… gibi sert şeyleri dişlerinizle kesmeye çalışmayın.

■ Diş sağlığı için tırnaklarınızı yeme alışkanlığından vazgeçin. Bu zararlı alışkanlık, dişlerinizin aşınmasına; varsa tırnaklarınızdaki zararlı bakterilerin ağzınıza yayılmasına neden olmaktadır.

■ Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Yumuşak şekerli yiyecekler arasında yer alan lokum, sakız gibi şeyleri tüketmeyin; aksi halde dişlerinize yapışarak kalıntı bırakabilme ihtimalleri bulunmaktadır.

■ Asitin, diş yüzeyini ve köklerini aşındırma etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle asit içeren içeceklerden uzak durun. Aksi halde diş çürükleriniz zamanla artar ve diş kayıplarının ortaya çıkmasına neden olur.

■ Sadece dişiniz ağrıdığında ya da çürüdüğünde değil, senede düzenli olarak en az iki defa diş hekiminize gidin ve dişlerinizin kontrolünü yaptırıp, gerektiğinde tedbir alın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası