Diş Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

Beslenme ilk olarak ağızda başlar; sonrasında mide; ve bağırsaklarla devam eder… Ağız içinde ise beslenmek için dişleri kullanırız. Bu nedenle diş sağlığı çok önemlidir. Yazımız içerisinde sizlere, diş sağlığı için ne yapmalıyız, diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtları arasında yer alan, diş sağlığı için yapılması gerekenlerden söz edeceğiz…

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Diş Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

• Diş sağlığı için yapılması gerekenlerden ilki sağlıklı beslenmektir. Çok fazla şekerli besin tüketmek, dişlerin çürümesine neden olup, diş sağlığını bozar. Diş sağlığı adına doğru beslenme ise, C vitamini içeren sebze; ve meyveler, süt; ve süt ürünlerini bolca tüketmek gibi unsurlarla başlamaktadır. Yanlış beslenme sadece dişler değil, mide sağlığı için de zararlıdır; ve bu durum beraberinde kusmaları, reflüyü getirir… Her bir mide problemi dişlerin aınmasına; ve bunun yanında ağız kokusuna neden olur… İşte bu nedenle, sağlıklı beslenme esastır.

• Ağız, ve diş bakımı, diş sağlığı için önemli bir diğer adımdır. Bu noktada da ilk sırada diş fırçalamak gelmektedir. Diş hekiminizin sizin için önerdiği sertlikte bir diş fırçası ile, dişlerinizi, mercimek büyüklüğünde bir diş macunu alarak fırçalamalısınız. Dişleri fırçalamaya, dişlerin ön yüzlerinden başlayın; ve diş fırçasını 45 derecelik açı ile tutmaya dikkat edin. Hedef, diş etinden dişlere doğru dişleri fırçalamak olmalıdır. Dişlerinizi fırçalamaya ön dişlerden başlayıp, sonrasında arka dişlere doğru gitmeli, fırçalama işlemi tamamlandığında ise, dişlerin arka yüzeylerini de fırçalamalısınız. Fırçayı dik tutarak, ön dişlerin arka yüzeylerini temizlemelisiniz. İleri geri hareketler yaparak da dişlerin çiğneyici yüzeylerini fırçalarsanız, sonrasında fırçalama işlemini tamamlamış olursunuz.

Diş Sağlığını Bozan Etkenler

• Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında, iki diş fırçası kullanmanın gerekliliği de yer almaktadır. Bu fırçalardan biri sabah diğeri de akşam kullanılırsa, söz konusu fırçalar, aradan geçen kullanılmamazlık süresinde daha iyi kurur, kılları daha sert hale geleceği için temizlik de daha etkin olacaktır. Bununla birlikte, diş temizliği için sadece diş fırçasının yeterli olmayacağını da belirtmeden geçmemeliyiz. Aynı zamanda diş ipi, ve gargara da kullanılmalı, dişlerin aralarının temizliği etkin şekilde gerçekleştirilmelidir.

• Dişlerinizi fırçalarken kullanacağınız diş macununun miktarı da önemlidir. Bizler, daha fazla diş macunu ile daha etkin temizlik sağladığımızı düşünebiliriz; ama bu yanlış bir düşüncedir. Fazla kullanılan diş macunu, ağız içinin ferahlamasına, bu nedenle de diş fırçalama işleminin erken sonlanmasına neden olur. Oysa ki mercimek tanesi kadar diş macunu, dişlerin daha uzun süre fırçalanarak daha iyi temizlenmesini olanaklı hale getirmektedir.

• Dişlerinizin fırçalanması sırasında, kesinlikle yatay hareketlerden kaçınmalısınız. Yatay hareketler, diş minesinin aşınmasına, dişlerin renk değiştirmesine, hassaslaşmasına, diş etinin çekilmesine neden olur… Bu durum, diş sağlığı için, ilerleyen dönemlerde hiç de olumlu sonuç vermeyecektir. Bu nedenle yatay diş fırçalama uygulamasını hayatınızdan kesinlikle çıkartmalısınız.

Diş Ağrısını Geçirmenin Doğal Yolları

• Diş sağlığı için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, en az altı aylık aralıklarla diş hekiminize kontrole gitmenizin gerekliliğidir. Erken teşhisin her hastalıkta olumlu sonucu olacağı gibi, diş sağlığında da erken teşhis, dişin kurtarılmasını olanaklı hale getirebilmektedir.

• Diş fırçanızın, en çok altı aylık kullanım sonrasında değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde, yıpranacak, ve bakteri üretmeye başlayacak olan diş fırçanız, istediğiniz gibi etkili sonuç almanızın önüne geçecektir.

Diş Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız? Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası