Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş eti iltihabı genel olarak diş plağına bağlı şekilde ortaya çıkmaktadır. Tedavisinin mutlaka yapılması gerekir; aksi halde sonuçları diş kaybına kadar varabilen problemleri ortaya çıkartabilmektedir. Peki diş eti iltihabı nasıl anlaşılır? Diş eti iltihabı nasıl geçer? Konu hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Dişlerde oluşan koyu sarı; ya da renksiz bakteri kalıntıları dolayısı ile ortaya çıkan diş eti iltihabı, ağız içerisinde koku ve ağrıya da neden olarak yaşam kalitemizi düşürebilmektedir. Bu nedenle daha iyi tanımamız gereken diş eti iltihabı için zaman kaybetmeyelim.

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

■ Diş eti iltihabını giderebilmek için her şeyin öncesinde dişlerinizi günde iki sefer fırçalamalısınız. Diş fırçanızın kılları yumuşak olmalı.

■ Diş eti iltihabını önlemek ve dişleri güçlendirmek için kullanmanız gereken diş macununun içeriğinde florür bulunmalı ve bu diş macunu plak önleyici özelliği ile bilinmeli. Böylece dişlerinizin güçlenmesi de söz konusu olacaktır.

■ Dişlerinizi fırçalamanın sonrasında antibakteriyel içerikli ağız bakım suyu kullanın. Bu sayede hem ağız kokusunu önler; hem de plak ve diş eti iltihabının önüne geçmiş olursunuz.

■ Her ne kadar size çok önemli gibi gelmese de günde en az bir kere diş ipi kullanın. Bu sayede dişlerinizin arasında bulunan yemek artıklarını ve plağı temizleyebilirsiniz.

■ Senede en az bir sefer diş temizliğini profesyonel ellere bırakın. Diş hekiminiz, plak ve tartarları temizleyeceği için diş eti iltihabını önlemeniz daha kolay olacaktır.

■ Sadece temizlik ile diş eti iltihabını ortadan kaldıramazsınız. Yavaş salınımlı olması kaydı ile antiseptik tablet ve gargaralar bu noktada oldukça işinize yarayacaktır.

■ Bazı durumlarda, diş eti iltihabını yok edebilmek için hiç bir yöntem işe yaramaz. Bu gibi durumlarda, sağlıksız diş ve diş eti iltihabını ortadan kaldırabilmek adına hastaya ameliyat önerilebilir.

■ Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle de diş eti iltihabını ortadan kaldırabilirsiniz. Bunların arasında ilk sırada yer alan etkili yöntem: tuzlu su yöntemidir. Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek günde üç sefer gargara yapmanız halinde, ağız içindeki bakterileri yok edebilir ve diş eti iltihabını giderebilirsiniz.

■ Zerdeçalın, vücuttaki iltihabı ve ağız içerisindeki bakteriler ile birlikte enfeksiyonu giderme özelliği bulunmaktadır. Bu etkilerden, diş eti iltihabından korunmak adına da yararlanabilirsiniz. Bunun için toz zerdeçalın üzerine az miktar su ekleyerek macun kıvamını almasını sağlayın. Sonrasında bu macunu masaj yaparak diş ve diş etlerinizin üzerine uygulayın. Ortalama dört dakika bekleyin. Ve sonrasında parmağınızla diş etlerinize yeniden masaj yapın. Ardından ağzınızı temiz su ile durulayın. Bu işlemi iki hafta boyunca, günde ortalama üç sefer tekrarlayın.

■ Diş eti iltihabı nasıl geçer sorusunun yanıtı ile birlikte, enfeksiyınları ve kanamaları da geçiren etkili yöntemler arasında aloe vera jeli de yer almaktadır. Aloe vera bitkisini kesip, akan jeli diş etlerinizin tamamına parmağınız yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında ortalama üç dakika beklemeli ve ardından da ağzınızı ılık su ile çalkalamalısınız. Bir hafta boyunca her gün tekrarlamanız halinde sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

■ Mikrop öldürerek diş eti iltihabını gideren bir diğer yöntem de aspirin ve zeytinyağı kullanımı ile gerçekleştirilen yöntemdir. Bunun için gece yatmadan önce ağzınıza bir yemek kaşığı zeytinyağı alın ve onu ağzınızın içerisinde gezdirin. Sonrasında bu yağı tükürün. Ardından bir tane aspirini ağzınızın içerisine alın ve tükürüğünüz ile onu eritip, ağzınızın içerisinde gezdirin. Özellikle de diş eti iltihabının olduğu ve ağrıyan bölgenin üzerinde gezdirin. Ortalama üç dakika yeterli olacaktır. Ardından aspirini de tükürebilirsiniz.

Diş Eti İltihabı Nasıl Anlaşılır?

■ Dişlerinizi fırçalarken ya da yaptığınız diş temizliği sırasında diş eti kanaması
■ Diş etlerinde hissettiğiniz çekilmeler
■ Diş etinin hassas, şişkin ya da kırmızı renkli olması
■ Dişleriniz ve diş eti arasında oluşan iltihap
■ Dişlerin hassaslaması ile şekerli ya da soğuk şeyler yediğinizde hissettiğiniz diş ağrısı
■ Dişlerin gevşediğini hissetmeniz
■ Ağız kokusunun varlığı ve uzun süre geçmemesi
■ Takma dişlerin ağıza uyum sorunu ortaya çıkması
■ Yediğiniz şeyleri çiğnerken hissettiğiniz ağrı

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası