Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde hemen hemen herkes masa başı işlerde çalışmak istiyor. Masa başı işlerde çalışan kişilerin ise önünde sürekli bir fincan olmalı, içerisinde çay olur, kahve olur, bitki çayı olur… Kısacası ne olduğu çok da önemli değil. El alışkanlığı, bir şeyler klavyenin arkasından alınmalı, ve yudumlanıp tekrar yerine konulmalı… Bu sırada ise diş bakımı çoğumuzun aklına gelmiyor… Sonuç: Sarı, hatta kahverengiye dönen dişler… Ve sonrasında, bembeyaz dişleri olanlara özenen bireyler… Biz bu yazımızda sizlere, diş bakımı nasıl olur sorusunun yanıtları arasında yer alan, diş bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz…

Diş Bakımı Nasıl Olur?

• Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, herhangi bir sorun olsun, ya da olmasın, her 6 ayda bir diş hekiminiz ile görüşüp, ağız içini kontrol ettirmenizin gereklikliğidir. Bir diş eti kanamasının önemli hastalıkların belirtisi olabileceğini, dişinizde oluşan küçük bir çürüğü o anda fark ederek dişinizi kaybetmekten kurtaracağınızı belirtmeliyiz. Bu nedenle, mutlaka 6 ayda bir diş doktorunuzla görüşmelisiniz.

• Günde en az iki kere, sabah, ve yatmadan önce dişlerinizi mutlaka, doğru diş macunu ile fırçalamalısınız. Ve diş fırçalamanın nasıl yapılması gerektiği hakkında da bilgi sahibi olunması gerektiğini unutmayın. Ve bir de diş fırçalama süresi var elbette… Bu konu hakkında bilgileri de sitemiz içerisinde farklı başlıklar altında bulabilirsiniz.

• Diş bakımı sırasında günde bir kere, limon suyu ile kabartma tozunu karıştırıp macun haline getirerek dişlerinizi bu macun ile fırçalayabilirsiniz. Bu macun diş beyazlatma konusunda etkilidir; ancak dişlerinizi aşındırabileceğini de unutmadan, uzun süreli kullanımdan kaçınmalısınız. Bu macunu kullanmanızın sonrasında diş macunu ile de dişlerinizi fırçalarsanız daha iyi sonuçlar elde edebilir, en azından aşındırıcı etkiyi dişlerinizden uzaklaştırabilirsiniz.

• Haftada 2 – 3 kere, ağzınıza tuzlu su; ya da sirkeli su ile gargara uygulayın. Bu sayede, dişlerinizin arasına biriken, ya da diş etlerinde toplanan enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Bunun dışında, gün içerisinde ağzınıza karanfil alarak hem ağız kokusundan, hem de dişlerin arasında biriken kalıntılardan kurtulabilirsiniz.

• Cilt bakımında peeling yapılır da diş bakımında yapılmaz mı? Bunu yapmanın en iyi yolu çilek kullanmaktır. Bir tane olgun çileği alıp diş fırçanıza sürün, ve sonrasında dişlerinizi çilekli diş fırçası ile fırçalayın. Bu yöntem sayesinde doğal beyazlığa sahip olacak dişleriniz, aynı zamanda da çilek kokulu bir nefesiniz olacaktır…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası