Diş Apsesi İçin Evde Ne Yapabiliriz?

Diş apsesi genellikle kırık ya da çürümeye başlamış diş dolayısı ile ortaya çıkar. Ağrısı genellikle gece saatlerinde hissedilir. Bununla birlikte, eğer tedavisi yapılmaz ise diş kayıplarına kadar varan sonuçlar ortaya çıkartabilir. Peki diş apsesi evde nasıl geçer? Diş apsesi için evde ne yapabiliriz? Soruların merak ettiğiniz yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Diş Apsesi İçin Evde Ne Yapabiliriz?
Diş Apsesi Evde Nasıl Geçer?

■ Diş apsesinin ağrısının giderilmesinde en etkili yöntemlerden bir tanesi, karabiber – tuz karışımıdır. Yapmanız gereken, bir kase içerisine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiber koymaktır. Ardından içerisine bir miktar su ilave ederek malzemelerin macun kıvamını almasını sağlayıp, diş apsesinin üzerine sürmeli ve 15 dakika beklemesini sağlamalısınız. Ardından ağzınızı ılık su ile çalkalayabilirsiniz.

■ Bir çorba kaşığı zeytinyağının içerisine beş damla karanfil yağı karıştırın. Karanfil yağını daha fazla koyarsanız, yakıcı etkisi dolayısı ile zararlı olabileceğini unutmayın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımın içerisine bir top pamuğu batırın ve diş apsesinin üzerine yerleştirerek yarım saat beklemesini sağlayın.

■ Soğanın suyu diş apsesini ve diş ağrısını geçirmekte birebir etkiye sahiptir. Etkin sonuç elde etmek için önereceğimiz bu yöntemi günde iki sefer uygulamanız gerekmektedir. Yapmanız gereken şey sadece, biraz soğan kesip diş apsesinin üzerine koymaktan ibarettir. Bu şekilde on dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

■ Pamuklu bir bezin içerisine bir parça buz koyup, yanağınızın üzerine yerleştirerek dişinize doğru bastırın. Bu şekilde 15 dakika beklemeyi unutmayın.

Tüm bu uygulamalara rağmen, mutlaka diş apsesini doktorunuza gösterin. Bu iltihaplı oluşumdan kurtulmak için antibiyotik kullanmanız gerekebileceğini unutmayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası