Diş Ağrısını Ne Keser?

Diş ağrısı ya gece; ya da oruçluyken daha çok karşımıza çıkmaktadır. Bu zamanlar ise, aslında diş ağrısı yaşamayı en istemediğimiz zamanlardır. Ancak hiç bir diş, ağrıyıp ağrımayacağını bize sormaz… Bu nedenle, oruçluyken diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısını ne keser, diş ağrısını gidermek için ne yapılmalı gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız… Ama öncesinde belirtelim: diş ağrsının öncelikle nedenini bulmalı; sonrasında da buna yönelik tedavi yöntemlerini ilk olarak doktorunuzun tavsiyelerine uyarak gerçekleştirmelisiniz. Bizim size aktaracağımız yöntemler, zorda kaldığınızda uygulamanız gereken yöntemlerdir.

Oruçluyken Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

• Oruçsunuz, ve diş ağrısı çekiyorsunuz… Hiç istemediğiniz bir durum olan bu olay başınıza geldiğinde, mutlaka doktorunuza gitmelisiniz, ancak eğer randevu saatiniz geç ise, ya da ağrı dayanılmaz bir hal almış ise, o halde doktora ulaşana kadar, diş ağrısının olduğu bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz…

Diş Ağrısını Gidermek İçin Ne Yapılmalı?
Diş Ağrısını Ne Keser?

• Eğer ağrımakta olan dişiniz çürük ise, ve ağrının artmasına, bölgeye sıkışan bir yiyecek kalıntısı sebep oluyorsa, yapmanız gereken ilk şey, diş ipi kullanmak, ya da diş fırçalamak yöntemi ile o bölgedeki yiyecek kalıntısını oradan çıkartmaktır. Böylece diş ağrısının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

• Diş ağrısını kesmek, en azından azaltmak için, içerisinde tuz; ya da sirke bulunan su ile ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde dezenfekte olacak olan dişleriniz temizlenip, kısmi de olsa uyuşacaktır.

• Diş ağrısını kesmek için, bu amaca yönelik olarak hazırlanmış olan ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır. Etkili olduklarını da belirtmek gerekir. Doktorunuzdan, ya da eczacınızdan bu ilaçların isimlerini okuyabilir, kullanma talimatlarını okumak, ve abartmamak sureti ile bu ilaçları kullanabilirsiniz.

• Karanfil, ya da karanfil yağı da diş ağrısını kesmek için ideal yöntemler arasında yer almaktadır. Anestezik, ve antiseptik maddeler içeren karanfil, ve karanfil yağı, ağrıyan dişin çevresinde bulunan bakterileri öldürerek bölgeyi uyuşturup diş ağrısını kesmekte etkili olabilir. Karanfil yağı kullanılacak ise su ile seyreltilmesi, karanfil kullanılacaksa da kurutulmuş olanının kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

• Tercih edilebilecek bir diğer yöntem de, soğuk, ya da sıcak kompres ile bölgeyi rahatlatmaktır. Buz da aynı işi gerçekleştirebilir. Ama elde edilen çözümlerin kalıcı olmadığını da unutmamak gerekir.

Gece Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

• Gece diş ağrısı ile karşılaşırsanız, pozisyonunuz yatar şekilde olmamalıdır. Aksi halde diş ağrısının şiddeti artabilir. Bu nedenle yastığınızı yükseltmeniz önerilmektedir.

• Diş ağrısını kesmek için kesinlikle bölgeye aspirin, alkol; ya da kolonya uygulamamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası