Yüksek Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kalp hastalıklarının pek çoğunun yüksek kolesterole bağlı olduğunu belirten uzmanlar ile birlikte, aslında yüksek kolesterolün kalp hastalıklarına neden olmadığını belirten uzmanların karşı karşıya gelmesi sonucunda, bazı hastaların, yüksek kolesterolü düşüren ilaçları doktorlarının kontrolü dışında bıraktıkları gözlemlenmekte, ve uzmanlar, bu durumun bu şekilde yapılmaması gerektiğini savunmaktalar. Yüksek kolesterolü düşüren yiyecekler mevcut, ancak, yüksek kolesterol nasıl düşürülür, ve yüksek kolesterolü ne düşürür sorularının, eğer doktor kontrolünde bir kolesterol hastası iseniz, doktorunuz ile birlikte yanıtını bulmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, yüksek kolesterolü düşüren yiyeceklerden söz edeceğiz, ancak, yüksek kolesterolü düşüren ilaçlar kullanıyorsanız, bu yiyeceklere güvenerek ilaç kullanımını bırakmamanız gerektiğini, ve durum değerlendirmenizi doktorunuz ile birlikte yapmanız gerektiğini belirtmeden de geçmeyelim…

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?
Yüksek Kolesterolü Ne Düşürür?

Keten Tohumu: Göğüs kanseri, yumurtalık kanseri; ya da hamilelik gibi durumlar sizin için söz konusu ise, keten tohumunu, yüksek kolesterolü düşüren yiyecekler arasında tüketmemeniz gerektiğini belirtelim. Çünkü keten tohumu, yüksek kolesterolün düşürülmesinin yanında, Östrojen hormonu salgılama özelliğine de sahip, ve bebeğinizi düşürme; ya da sahip olduğunuz kanser türlerinde hızlı ilerleme risklerini beraberinde getiriyor. Ama eğer bu gibi bir durumunuz yok ise, günde bir yemek kaşığı keten tohumunu taze olarak öğütüp, yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Yüksek kolesterolü iki ay içerisinde dengeleme özelliği bulunan keten tohumunun, düzenli olarak en çok üç ay kullanılması öneriliyor.

Alıç: Antioksidan özellik gösteren, ve içeriğinde yüksek oranda C vitamini de bulunduran alıç, kalp sağlığına çok önemli katkılar sağlıyor. Alıç tüketimini ortalama iki ay gerçekleştirip, günde en çok üç fincan alıç çayı tüketmeniz halinde, yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmuş olabiliyorsunuz.

Adaçayı: Antioksidan özelliği bulunan adaçayını günde iki fincan tüketerek, yüksek kolesterol üzerinde önemli katkı sağlamasını destekleyebiliyorsunuz…

Yulaf: Gün içerisinde maksimum 40 gram yulaf tüketimi gerçekleştirebilir; ve yüksek kolesterolü düşürebilirsiniz.

Arpa: Yulaf için geçerli olan durumun arpa için de geçerli olduğunu belirtebiliriz…

Kefir: Sadece yüksek kolesterol değil, önemli bir probiyotik kaynağı olan kefiri günde bir bardak tükettiğinizde, pek çok hastalığınızın önlenmesine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Üzüm Çekirdeği: Yaşlanma etkilerini geciktiren, ve yüksek kolesterolün düşürülmesi dahil pek çok olumlu etkiye sahip olan üzüm çekirdeği, günde bir avuç çekirdekli kuru üzüm tüketerek; ya da günde bir porsiyon çekirdekli taze üzüm tüketilerek vücuda alınabilir. Hatta üzüm çekirdeğinden un yapılarak, içerisinde üzüm çekirdeği unu bulunan kekler hazırlanıp tüketilebilir.

Ceviz: İçeriğinde yüksek oranda Omega-3 bulunan cevizin kabuklarının, tüketilmeden hemen önce kırılması öneriliyor. Günde bir avuç ceviz tüketimi gerçekleştirerek yüksek kolesterolü düşürebileceğiniz belirtiliyor.

Badem: Ceviz için geçerli olan detaylar badem için de geçerlidir.

Kişniş: Yemeklerinize baharat olarak, günde en çok iki çay kaşığı kullanabileceğiniz kişniş, yüksek tansiyonu düşürdüğünden dolayı, çok sık tüketildiğinde, baş dönmesine, ve unutkanlığa da neden olabiliyor.

Balık: Haftada iki öğün tüketilmesi önerilen balık ile, yüksek kolesterolün düşürülmesi olanaklı hale gelebiliyor. Omega-3 açısından en zengin balıkların ise, ton balığı, ve somon olduğunu belirterek, mümkün olduğunca bunları tüketmeniz önerisinde bulunabiliriz.

Çikolata: Günde ortalama 6 gram tüketmeniz önerilen, içeriğindeki kakao seviyesi yüksek olan Bitter çikolatanın, yüksek kolesterolü ne düşürür sorusuna yanıt oluşturduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Aynı anda, kolesterolü düşüren çaylar arasında yer alan alıç, ya da adaçayından sadece birini tercih etmeli, ceviz; ya da bademden birini tüketmeli, yulaf, ya da arpanın herhangi birini seçmelisiniz. Çünkü bu isimler birbirine benzer etkiler yaptıkları için olumsuz sonuçlara sebep de olabiliyorlar.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası